• Historia szkoły

        • HISTORIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W HEJDYKU

          Szkoła Podstawowa w Hejdyku leży na byłych terenach Prus Wschodnich. Obwód szkoły obejmuje cztery miejscowości: Hejdyk, Cisinę, Karpę, Turośl. Swą działalność rozpoczęła 01.09.1946 roku. Wtedy to pani Władysława Łuczycka założyła szkołę podstawową, gdzie pełniła przez dwa lata funkcję kierownika szkoły, do której uczęszczało 69 uczniów. Do roku szkolnego 1949/50 realizowano program klas (I-IV), w 1950/51 program klas(I- V)W roku szkolnym1951/52 program klas (I-VI). Natomiast od roku szkolnego 1952/53 szkoła była placówką siedmioklasową . Liczba uczniów utrzymywała się w granicach 60-70 osób. W latach 60-tych liczba uczniów zaczyna sukcesywnie wzrastać. Było to wynikiem bardzo wysokiego wskaźnika urodzeń w latach powojennych. Zwiększyła się także liczba nauczycieli. We wrześniu 1966 roku (w związku z reformą szkolną z 1961 roku) wszyscy uczniowie klasy siódmej po otrzymaniu promocji rozpoczęli naukę w klasie VIII Szkoły Podstawowej w Hejdyku. Przystąpiono do łączenia obwodów szkół o czterech i pięciu nauczycielach i tworzenia szkół zbiorczych, przy zapewnieniu dowożenia dzieci. Do roku szkolnego 1973/74 do Szkoły Podstawowej w Hejdyku uczęszczały tylko dzieci z Hejdyka i z Ciesiny. Reorganizacja sieci szkolnej rozpoczęła się w roku szkolnym 1973/74 likwidacją szkoły ośmioklasowej w Turośli z pozostawieniem tam punktu filialnego z klasami I-IV. Od 13.09.1974 roku szkoła w Hejdyku staję się szkołą zbiorczą, do której uczęszczają też uczniowie klas V-VIII z miejscowości: Turośl i Karpa. Dowóz dzieci był organizowany i finansowany przez Państwowe Gospodarstwo Rolne w Karpie. Uczniowie byli dowożeni ciągnikiem z przyczepą. W 1986 roku przyczepa została zastąpiona przez autobus. Na mocy uchwały sejmu z dnia 13.10.1973 roku na terenie szkoły zorganizowano oddział przedszkolny dla sześciolatków. Na podstawie zarządzenia Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 30.11.1982 roku w sprawie sieci i organizacji szkół podstawowych punkt filialny w Turośli od 1.02.1984 roku został ponownie przekształcony w szkołę podstawową. Do szkoły w Turośli uczęszczały dzieci z Turośli, Ciesiny, Hejdyka, Karpy do klas I i III. Natomiast w szkole w Hejdyku uczyły się z klas: II, IV, V, VI, VII, VIII z wyżej wymienionych miejscowości. Od 1.04.1985 Szkoła Podstawowa w Turośli ponownie zostaje przekształcona w punkt filialny Szkoły w Hejdyku, który zlikwidowano w roku szkolnym 1986/87 i traktowano jako klasy Szkoły w Hejdyku.

          Szkoła na początku swej działalności w roku 1946/47 mieściła się w domu prywatnym( Pani Stanisławy Nosek), gdzie zajmowała dwa pomieszczenia. Budynek poniemiecki, w którym mieści się obecnie szkoła, uległ zniszczeniu w czasie działań wojennych (nie było w nim drzwi okien podłóg). W roku szkolnym 1947/48 szkoła funkcjonowała już we własnym budynku. W czasie wakacji dokonano remontu dwóch sal lekcyjnych. W ciągu pozostałych lat remontowano pozostałe sale. W roku 1954 oddano do użytku mieszkania dla nauczycieli( na parterze i na I piętrze), w budynku szkolnym znajdowały się 3 izby lekcyjne, a 2 pomieszczenia wynajmowano w domu prywatnym. W 1983 szkoła mieściła się w 3 budynkach: budynku szkolnym 3 sale lekcyjne, 2 sale wynajmowano w Klubie Rolnika, 1 salę w mieszkaniu prywatnym( Stanisława Krzynówek).W roku 1986/87 - 2 sale znajdowały się budynku po byłej szkole w Turośli, 2 sale w świetlicy PGR w Karpie, 2 sale w Klubie Rolnika w Hejdyku, 3 sale w budynku głównym szkoły. W roku szkolnym 1989/90 w związku z odejściem nauczyciela z mieszkania w budynku szkolnym wykonano 3 sale lekcyjne, pokój nauczycielski, gabinet dyrektora. Dodatkowo 2 sale znajdowały się w Turośli. W 1996 szkoła przejmuje opiekę nad Klubem Rolnika, gdzie urządza salę lekcyjną i wychowania fizycznego. Na spotkaniu rodziców 17.11.1997 poinformowano o planowanej rozbudowie budynku głównego, którą zakończono w roku 2000. Szkoła zyskała dodatkowo: 4 sale lekcyjne, łazienki, salę gimnastyczną.

          W ciągu 65 lat istnienia szkoły wielu nauczycieli odeszło, inni przybywali. Byli też tacy, którzy trwale zapisali się w historii. Bardzo często zmieniali się dyrektorzy szkoły w latach 1946-2011 było ich 15. Byli to: Władysława Łuczycka, Tadeusz Kukliński, Jan Nadolny, Czesława Cielecka, Adam Cielecki, Wiktor Czajkowski, Sabin Gromadzki, Aleksander Moczulski, Andrzej Podsiad, Janina Podsiad, Jadwiga Skowron, Józef Uhryn, Irena Stroniawska, Anna Dzikowska ,Grażyna Bałdyga. Dotychczas najdłużej funkcję dyrektora pełnił pan Andrzej Podsiad - 11 lat . Razem z nim pracowała Janina Podsiad, która po nagłej śmierci męża przejęła obowiązki dyrektora. Po niej -9 lat dyrektorem był pan Józef Uryn. Przez wiele lat historię naszej szkoły tworzyły panie Helena Dąbkowska, Stanisława Wesołowska, Zofia Bałdyga, Teresa Waszkiewicz, Teresa Banach, które pracowały nieprzerwanie przez wiele lat, wychowując kilka pokoleń.

          Szkołę Podstawową w Hejdyku kończyli przyszli nauczyciele, wojskowi, lekarze, księża, leśnicy, przedsiębiorcy. Dziś absolwenci rozrzuceni są po całej Polsce i świecie.