• Ogólnopolski program Uczymy dzieci programować

        • OGÓLNOPOLSKI PROGRAM „UCZYMY DZIECI PROGRAMOWAĆ”

          W programie „Uczymy Dzieci Programować” naukę kodowania traktujemy jako z góry zaplanowany proces, gdzie każde działanie wynika z poprzedniego i jest wstępem do kolejnego. W propozycjach aktywności przygotowanych przez autorkę programu zabawy około programistyczne wplatane są do codziennych aktywności dydaktycznych, niezależnie od realizowanych aktualnie treści, czy posiadanych narzędzi dydaktycznych. Można kodować na edukacji matematycznej, społecznej, językowej, artystycznej...można kodować wyłącznie offline lub łącząc aktywności unplugged z pracą z wykorzystaniem robotów edukacyjnych, długopisów 3D i sprzętu komputerowego.

          Z programem „Uczymy dzieci programować” nauka podstaw programowania będzie dla dzieci wartościową, wszechstronnie rozwijającą lekcją i świetną zabawą a dla nauczycieli doskonałą okazją do poszerzenia swoich kompetencji w zakresie wykorzystywania narzędzi TiK w procesie dydaktycznym.

          Przygotowane w XII edycji programu materiały podzielone będą na dwie grupy: pierwsza grupa to scenariusze i materiały dodatkowe przeznaczone dla nauczycieli/ edukatorów/rodziców pracujących z dziećmi w wieku przedszkolnym, druga grupa to scenariusze i materiały dodatkowe przeznaczone dla nauczycieli/edukatorów/ rodziców pracujących z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym.

          • AUTORKA PROGRAMU: Anna Świć (Kodowanie na dywanie)
          • ORGRANIZATOR PROGRAMU: Fundacja Rozwoju Edukacji Cyfrowej oraz Niepubliczny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Kodowanie na Dywanie Anna Świć,
            wsparcia udziela marka Edu-Sense
          • KOORDYNATORKA PROGRAMU: Anna Świć

          ADRESACI PROGRAMU:

          • Nauczyciele, edukatorzy i ich podopieczni w przedszkolach, szkołach a także innych placówkach o charakterze edukacyjnym
          • Rodzice dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym

          CELE OGÓLNE:

          • Świadome, merytoryczne i metodyczne wprowadzanie elementów kodowania i robotyki do zajęć dydaktycznych na różnych etapach edukacji (edukacja przedszkolna, edukacja wczesnoszkolna)
          • Nauka przez zabawę i doświadczanie (odejście od transmisyjnego przekazywania wiedzy i pracy statycznej przy stolikach)

          CELE OPERACYJNE:

          • Kształtowanie miękkich kompetencji: rozwijanie logicznego algorytmicznego myślenia, zadaniowego podejścia do stawianych problemów, kreatywności
          • Kształtowanie umiejętności pracy w zespołach, szukania kompromisów, optymalnych rozwiązań
          • Wychowanie do wrażliwości na prawdę i dobro
          • Rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne
          • Kreatywne wykorzystanie narzędzi zakupionych w ramach programu „Laboratoria przyszłości” (dotyczy placówek posiadających taki sprzęt)
          • Wspieranie nauczycieli w podejmowaniu inicjatyw w zakresie zachęcania i wspierania uczniów do rozwijania ich aktywności fizycznej (dotyczy ścieżki alternatywnej „Zakodowani na ruch”)
          • Wspieranie i rozwijanie umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji zamieszczonych w internecie (w szczególności dotyczy ścieżki „Bezpieczni w cyfrowym świecie”)

          KORZYŚCI DLA DZIECI:

          • Stopniowe i odpowiedzialne wprowadzanie dzieci w cyfrowy świat, świadome, czynne i twórcze korzystanie z nowoczesnych technologii
          • Kształtowanie kompetencji przyszłości
          • Przygotowanie do programowania blokowego

          KORZYŚCI DLA NAUCZYCIELI:

          • Wykorzystywanie w procesach edukacyjnych narzędzi i zasobów cyfrowych
          • Bezpieczne i efektywne korzystanie z technologii cyfrowych
          • Podniesienie kwalifikacji nauczycieli poprzez proponowane im warsztaty online oraz udostępniane materiały metodyczne
          • Oswojenie lęków związanych z wykorzystywaniem nowoczesnych technologii w pracy nauczyciela
          • Wsparcie nauczycieli w realizacji założeń zawartych w kierunkach realizacji polityki oświatowej państwa na rok 2023/2024

          KORZYŚCI DLA RODZICÓW:

          • Wsparcie rodziców w świadomym i odpowiedzialnym wprowadzaniu dzieci w cyfrowy świat

          KORZYŚCI DLA PLACÓWEK EDUKACYJNYCH:

          • Wzbogacenie bazy placówek o materiały dydaktyczno - metodyczne
          • Podniesienie prestiżu placówki

          PRZEBIEG PROGRAMU:

          Program trwa od 04.09.2023 roku do 31.01.2024 roku. Uczestnicy realizują zgodnie z harmonogramem programu zaproponowane zadania (z uwzględnieniem potrzeb i możliwości swoich podopiecznych, swoich własnych i placówki, w której realizują program). Po zrealizowaniu danego zadania mogą udostępnić relacje z zajęć (nie jest to obowiązkowe) w formie komentarzy pod przygotowanymi do tego postami na grupach Facebook: Uczymy dzieci programować, Kodowanie na dywanie.

          Po zakończeniu XII edycji programu nauczyciel uczestniczący w programie otrzymuje certyfikat, a dzieci otrzymują dyplomy. Jeśli w danej placówce w programie bierze udział więcej niż jedna grupa/klasa, to każdy z nauczycieli zgłasza się do programu osobno.