• Światowy Dzień Wody z PAH

          • Nasza szkoła po raz trzeci włączyła się w akcję Światowy Dzień Wody z Polską Akcją Humanitarną.

            W ramach akcji uczniowie kl I-VIII oglądali prezentacje, filmiki zapoznając się z problemem wody na świecie , sposobami jej oszczędzania oraz jakie należy podjąć działania w celu ochrony wód i poprawy jej jakości.

            Rozwiązywali quizy, wypełniali karty pracy oraz rozwiązywali zadania matematyczne związane z wodą .Obliczali wirtualną wodę w posiłkach oraz zużycie wody przez ich rodziny w ciągu dnia, tygodnia, miesiąca itp. Podsumowaniem realizacji zadań były gry ,,Mały Hydrolog” i ćwiczenia interaktywne oraz przeprowadzenie doświadczeń z wodą.

            Organizacja takich zajęć przyczyniła się do podniesienia świadomości nt. globalnych wyzwań wodnych.

          • POWITANIE WIOSNY

          • 21 marca 2023 roku z wielką radością najmłodsi uczniowie naszej szkoły  wraz z przedszkolakami powitali pierwszy dzień wiosny. Tego dnia dzieci rozwiązywały  wiosenne zagadki, układały  wiosenne domino, szukały przy pomocy latarek ukrytych na kartkach oznak wiosny. Nie zabrakło również wesołych tańców, piosenek i zabaw z kolorową chustą animacyjną. Na koniec zajęć barwny korowód z  gaikami  wyruszył na krótki spacer przez wieś , by  przyjrzeć się budzącej się przyrodzie i poczuć ciepły podmuch wiatru. Był to dzień przepełniony radością z przyjścia nowej pory roku.

            Zapachniało, zajaśniało, wiosna, ach to ty
            Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty
            .

             

          • Budki lęgowe dla ptaków w szkolnym ogrodzie

          • Zbliżająca się wiosna to czas prac w szkolnym ogrodzie – Ostoi dla zwierząt. Naszym zadaniem było zawieszenie nowych budek lęgowych, usunięcie starych i zniszczonych oraz wyczyszczenie pozostałych. Na drzewach zostało zamocowanych 7 budek lęgowych różnego typu. Przygotowaliśmy nowe miejsca gniazdowania  dla ptaków.  W naszym ogrodzie znajdują się również hotele dla owadów i karmniki heskie . Dlatego też jest on  przyjazny ptakom, owadom oraz drobnym zwierzętom. Zapewnia schronienie i miejsca lęgowe oraz bazę pokarmową. Spełnia bardzo ważną  rolę edukacyjną. Możemy obserwować życie ptaków, ich zwyczaje i zachowania, a także identyfikować gatunki pojawiające się w naszym otoczeniu. Zawieszone budki lęgowe dla ptaków stanowić będą atrakcję edukacyjną dla dzieci, gdyż są one prostym, ale zarazem ekscytującym sposobem na uczenie się o najbliższym środowisku oraz spowodują, że nasz ogród stał się przykładem oazy przyrody. W akcji uczestniczyli  uczniowie klasy IV i V pod  opieką Pani Małgorzaty Ruszczyk i Pana Józefa Knyżewskiego. 

             

          • Światowy Dzień Recyklingu

          • W dniu 18-ego marca obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu. Święto to ma na celu wzmożenie kolektywnego wysiłku w jak największym przetworzeniu odpadów, by mogły służyć kolejnym pokoleniom. Uczniowie naszej szkoły  utrwalali wiadomości związane z recyklingiem poprzez rozwiązywanie kart pracy, gry zespołowe. Poznawali matę przedstawiającą czas rozkładu poszczególnych odpadów. Sprawdzali wiedzę korzystając z gier multimedialnych poświęconych recyklingowi. Na zajęciach plastyczno- technicznych wykonywali prace z odpadów.

            Recykling to wieloetapowy proces, który ma na celu promowanie troski o planetę. Rozpoczyna się już w gospodarstwie domowym, gdzie następuje segregacja śmieci i odpowiednia gospodarka odpadami. Warto znać jego zasady nie tylko w Światowy Dzień Recyklingu.

             

          • Międzynarodowy Dzień Liczby Pi

          • Dnia  14 marca  uczniowie klas IV- VIIII włączyli się  do  Świętowania najsłynniejszej liczby świata, czyli liczby Pi. Dlaczego akurat tego dnia? W amerykańskim zapisie wartość liczby Pi, czyli 3.14, to jednocześnie 14 marca (w tym zapisie podajemy najpierw miesiąc, następnie dzień). Ta wyjątkowa liczba  określana jest jako ludofina, stała Archimedesa, tajemnicza  liczba niewymierna. Uczniowie  w czasie zajęć z matematyki   poznawali  o niej  fakty i ciekawostki. Poprzez eksperymenty  odkrywali jej wartość. Ponadto układali puzzle, rozwiązywali krzyżówki i  quizy,  tworzyli Miasto liczby Pi oraz uczestniczyli w grach zespołowych. To wydarzenie miało na celu pokazanie, że matematyka to nie tylko liczby, wzory i trudne zadania, ale również znakomita przygoda i mnóstwo zabawy. Celebrowanie Święta Pi bardzo podobało się uczniom.

          • DZIEŃ MATEMATYKI

          • W ubiegłym tygodniu uczniowie klas 1-3 z okazji Dnia Matematyki uczestniczyli w praktycznych zajęciach matematycznych. Poprzez doświadczenia, gry i zabawy wykorzystywali matematykę w praktyce: odmierzali płyny, ważyli, konstruowali, poznawali system dziesiątków, wystawiał rachunki za zakupy, układali brakujące kwoty pieniędzy. Doświadczali do czego w życiu potrzebna jest matematyka. Doskonalili tabliczkę mnożenia podczas gier planszowych.

             

          • Czyszczenia budek lęgowych dla ptaków

          • Koniec zimy i początek nachodzącej wiosny to dla uczniów naszej szkoły pora na działania terenowe w Ostoi dla dziuplaków i remizie dla ptaków, które mamy utworzone. Chętni uczniowie z różnych klas wyposażeni w drabinę, narzędzia ruszyli do ostoi przyrody dla ptaków. Po dotarciu na miejsce pani Małgorzata Ruszczyk przeprowadziła pogadankę na temat celu takiej akcji i zasad jej przebiegu. Uczestnicy radzili sobie z wejściem na drabinę, otworzeniem budki, wyczyszczeniem i zamknięciem. Z zaciekawieniem obserwowali to co zastali w budkach lęgowych. Były to różne rodzaje gniazd, noclegownie ptaków, skorupki, a nawet jaja. Niektóre gniazda wzbudzały nasze zdziwienie z techniki ich wykonania oraz zawartości różnego materiału. Najciekawsze zabraliśmy do szkoły jako pomoc dydaktyczną na lekcje przyrody. Łącznie wyczyściliśmy 15 budek lęgowych. Po zakończonej pracy zawsze sporządzamy raport (np. typ budki, wynik zasiedlenia itp). Cieszymy się, że już przygotowaliśmy budki ptakom do sezonu lęgowego. Na pewno będą wiedziały, jak przygotować je by potomstwo, które przyjdzie na świat mogło bezpiecznie rozwijać się, aż osiągnie samodzielność. Czekamy teraz na wyniki zasiedleń w bieżącym roku. W akcji uczestniczyli nauczyciele Małgorzata Ruszczyk, Ewa Stachelek i Józef Knyżewski.

          • NOC SÓW 2023

          •  Szkoła po raz szósty wzięła  udział w ogólnopolskiej akcji - Nocy Sów 2023. W piątek  03.03.2023 r  o godz.19.30  miłośnicy  ptaków przybyli na spotkanie do szkoły. Byli to uczniowie, rodzice, leśnicy i nauczyciele. Po powitaniu Pani Dyrektor, przewodnik Pani Małgorzata Ruszczyk- przedstawiła idę i cel tego wydarzenia. Następnie przy degustacji ciasteczek w kształcie sów uczestnicy spotkania obejrzeli piękny  film ,,Płomykówka – sowa z sąsiedztwa”. Najważniejszym punktem był wymarsz grupy o godz. 20.40   w teren na poszukiwanie i wabienie sów.  

            Na pierwszym postoju w nocnej ciszy zostały puszczone odgłosy puszczyka i innych sów.

            Niestety nie było żadnego odzewu. Słyszeliśmy tylko szum drzew .Tak też było w kolejnych miejsca wycieczki. Bardzo nie zadowoleni, a raczej zaskoczeni ,że nie ma sów  ruszyliśmy w drogę powrotną do szkoły.

            W pewnej chwili po lesie rozniosło się pierwsze przepiękne hukanie puszczyka. Odgłosy  słyszane były jeszcze przez kilkanaście minut.Najmłodsi uczniowie zamarli z przerażenia.Wszyscy byli pod wrażeniem, że w tym roku również udało się  przywabić puszczyka. Po powrocie do szkoły czekało na nas przygotowane ognisko i pieczenie kiełbasek. Ostatnim punktem był moment wręczania dyplomów uczestnictwa w Nocy Sów      i drobnych upominków. Goście otrzymali zestaw pieczonych ciastek w kształcie sów oraz sówki wykonane z materiałów naturalnych.

            Wieczorny spacer z dreszczykiem i z sowami będzie niezapomnianym przeżyciem.

            Słowa wypowiedziane bezpośrednio przez dzieci i dorosłych:„Noc była super” są motywacją

            do prowadzenia takich akcji dla organizatorek spotkania -Pani Małgorzaty Ruszczyk i Pani Ewy Stachelek

             

          • Pogadanka o sowach

          • Szkoła zgłosiła się do udziału XII ogólnopolskiej akcji Noc Sów 2023 koordynowanej przez stowarzyszenie Jestem na pTAK. W celu przybliżenia tematyki sów odbyło się spotkanie  uczniów z podleśniczym Piotrem Waszkiewiczem z Nadleśnictwa Maskulińskie, który interesuje się ptakami i podzielił się swoimi doświadczeniami ornitologicznymi.Uczniowie dowiedzieli wielu ważnych informacji o gatunkach sów występujących w Polsce, ich biologii, celu ochrony, metod badań oraz znaczenia sów w kulturze. Z zaciekawieniem słuchały odgłosów. Oprócz ciekawej prezentacji uczniowie mogli podziwiać okazy sów” puchacza i uszatej, które przywiózł Pan Piotr. Mogły zobaczyć dzioby, pazury, pióra i szlary sów oraz usłyszeć odgłos puszczyka w wykonaniu prowadzącego. Było to niesamowite wrażenie.

            Spotkanie poszerzyło wiedzę uczniów o sowach oraz wzbogaciło o różne ciekawostki, którymi podzielił się Pan Piotr. Było interesującą lekcją przyrody i edukacji ekologicznej.