• „KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY”

          • W roku szkolnym 2022/2023 nasza szkoła przystąpiła do XV edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, organizowanego przez firmę Tymbark i markę Kubuś. Program ten był poświęcony tematyce ekologicznej, realizowano go w klasie I i II. Celem programu jest zachęcanie najmłodszych do dbania o środowisko naturalne, uczenie szacunku dla przyrody, ale także kształcenie dobrych nawyków w zakresie odżywiania oraz aktywnego spędzania czasu i ruchu.

          • Akademia Bezpiecznego Puchatka

          • Uczniowie klasy I brali udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym Akademia Bezpiecznego Puchatka skierowanym do uczniów klasy I szkoły podstawowej, obejmującym tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie.

          • Prace w szkolnych ogródkach

          • W istniejących ogródkach, które wchodzą w skład szkolnego ogrodu dydaktycznego odbywały się prace pielęgnacyjne. Były to: usuwanie chwastów, spulchnianie gleby, podlewanie itp. W wykonywanie tych zadań byli zaangażowani uczniowie z różnych klas. Podczas tych prac uczniowie mieli możliwość utrwalania oraz poznawania nazw roślin miododajnych i leczniczych.

          • WIZYTA W PASIECE

          • 19 czerwca 2023 r. przedszkolaki i uczniowie klas 1-3 pod opieką p.E. Stachelek i B. Wysockiej odwiedzili pasiekę w Wielkim Lesie.  Dzieci zapoznały się ze sprzętem i pracą pszczelarza. Podziwiały piękne, stare ule i podglądały  w ulach pszczoły. Najsłodszą częścią programu była degustacja różnorodnych miodów. Wizyta w pasiece niewątpliwie miała charakter edukacyjny. Ciekawostki na temat pszczół i miodów przekazane przez pana pszczelarza na pewno zostaną na długo w pamięci wszystkich uczestników wycieczki.
             Bardzo dziękujemy za miłą lekcję przyrody!

          • Sadzenie ziół leczniczych

          • W ramach realizacji przez szkołę projektu ,,Różnorodność biologiczna w ogrodzie dydaktycznym” w zakątku roślin leczniczych  posadzono zioła dziko rosnące w środowisku naturalnym. Były to: lnica pospolita, farbownik lekarski, zawciąg pospolity, pszonak drobnokwiatowy, iglica pospolita, skrzyp polny, tasznik pospolity, firletka poszarpana, kocanki piaskowe, krwawnik pospolity, rdest plamisty, świerzbnica polna, pięciornik kurze ziele, jastruń właściwy. W pracę zaangażowani byli uczniowie klasy V i VI.

          • DZIEŃ PUSTEJ KLASY

          • 16 czerwca 2023 roku - po raz kolejny- przyłączyliśmy się do obchodów DNIA PUSTEJ KLASY .To święto  jest wyjątkową, międzynarodową inicjatywą promującą wartość edukacji na świeżym powietrzu oraz sprawienie, aby klasy w tym dniu były puste.

          • Zakątek miododajnych funkii

          • W ramach realizacji przez szkołę projektu ,,Różnorodność biologiczna w ogrodzie dydaktycznym” zaplanowano utworzenie Zakątka miododajnych funkii. W istniejącym ogródku zaplanowaliśmy i zagospodarowaliśmy miejsce. Przygotowaliśmy podłoże i obłożyliśmy obrzeża z kamieni polnych. Następnie zgromadziliśmy rośliny funkii, które zostały posadzone w wyznaczonym zakątku. Ostatnim  etapem było zamocowanie karmnika dla ptaków.

            Utworzony zakątek jest ważnym elementem ogrodu przyjaznego przyrodzie.

          • Zebrane elektroodpady

          • Podczas przeprowadzonej akcji zbiórki elektroodpadów łącznie zebraliśmy: 4 t 499 kg ( 6765 szt). Zostały one odebrane przez firmę ECO HARPOON Recycling i przekazane do zakładu przetwarzania. Za zebrane elektroodpady szkoła otrzyma bezpłatnie pomoce dydaktyczne.

            Dziękujemy rodzicom oraz mieszkańcom pobliskich wsi za zaangażowanie w zbiórką. Działając wspólnie  wzbogacamy szkołę w cenne pomoce, a tym samym  mamy wkład w ochronę środowiska.

          • Sadzenie lipy

          • Kolejnym etapem realizacji zadań z projektu ,,Różnorodność biologiczna w ogrodzie dydaktycznym” było posadzenie drzewka lipy. Wykonanie tego zadania przypadło uczniom klasy VII. Posadzili oni lipę przy ławce na boisku szkolnym. Jak urośnie stanowić będzie schronienie w czasie upałów. Ponadto ma ona właściwości lecznicze wykorzystywane w medycynie ludowej od pokoleń. Należy do drzew silnie nektaryzujących, masowo oblatywanych przez pszczoły.

            Posadzona lipa wzbogaciła szkolny ogród dydaktyczny o cenną roślinę miododajną.

          • Ławka w zakątku literackim

          • Dopełnieniem zakątka literackiego w ogródku szkolnym było ustawienie ławki. Uczniowie klasy VII i VIII zaangażowali się w prace związane z odnowieniem starej ławki. Została wymieniona zniszczona deska, wyszlifowano starą farbę i pomalowano na nowo. Tak odnowioną ławkę ustawiliśmy przy biblioteczce plenerowej. Będzie ona służyć odwiedzającym i korzystającym.

          • Biblioteczka plenerowa w ogrodzie

          • Biblioteczka plenerowa - drewniany domek, który stanął w ogrodzie naszej szkoły. To kolejne zadanie zaplanowane i realizowane w ramach projektu ,,Różnorodność biologiczna w ogrodzie dydaktycznym”. Celem tego przedsięwzięcia jest promowanie czytelnictwa wśród zieleni ogrodu i organizowanie spotkań  z uczniami o charakterze czytelniczym i ekologicznym. Będziemy ustawiać w niej książki o tematyce przyrodniczo- ekologicznej związanej z naszym projektem, aby uczniowie mogli korzystać podczas przerw lub po zakończeniu zajęć. Ponadto biblioteczka na świeżym powietrzu będzie służyć czytelniczej wymianie książek między uczniami, a nawet mieszkańcami naszej miejscowości.

            Stworzony kącik literacki w plenerze wzbogacił  nasz  ogród  o kolejny zakątek.

          • Zakątek roślin miododajnych

          • W ramach realizacji przez szkołę projektu ,,Różnorodność biologiczna w ogrodzie dydaktycznym” zaplanowano utworzenie Zakątka roślin miododajnych. W istniejącym ogródku  zostało zaplanowane  miejsce. Następnie  wkopano drewniane palisady i przygotowano podłoże. Kolejnym etapem prac było zgromadzenie roślin miododajnych. Zostały posadzone następujące: ostróżka trwała, budleja Dawida, gailardia, złocień zwyczajny, rozchodnik okazały, bergenia sercowata, goździk brodaty, słoneczniczek szorstki, miodunka, kocimiętka, facelia dzwonkowata, czarnuszka siewna, chaber bławatek, floks, orlik ogrodowy.

            Powstały zakątek  wzbogacił szkolny ogród dydaktyczny. Ma on istotne znaczenie w zwiększeniu  różnorodności biologicznej dając pożytek pszczołom, trzmielom i motylom. Dla uczniów jest cennym miejscem prowadzenia obserwacji przyrodniczych.

          • Zakątek Drzew Owocowych

          • Zakątek Drzew Owocowych tworzony jest w ramach projektu szkolnego „Bioróżnorodność wokół szkoły”.
            Uczniowie klasy VIII posadzili jabłonki i grusze.
            Posesja szkoły pięknieje.
            Sadzenie drzewek przez absolwentów to już tradycja w hejdykowskiej szkole.
          • Wycieczka do Olsztyna

          • Uczniowie klas 0- VI pod opieką wychowawców wybrali się na wycieczkę do Olsztyna. Pierwszym miejscem, które odwiedzili było olsztyńskie Muzeum Przyrody, gdzie mogli zobaczyć różne gatunki zwierząt, nauczyć się wiele o ich życiu i środowisku. Następnie udali się do Planetarium, tam obejrzeli wspaniały seans „Ziemia, Księżyc i Słońce". Ostatnim punktem wycieczki był Park Trampolin. To było miejsce pełne uśmiechu i radości. Rewelacyjnie spędzony czas, dużo wygibasów, skoków i dobrej zabawy.

          • Miód z mniszka lekarskiego

          • W ramach realizacji projektu zaangażowaliśmy rodziców i uczniów do przygotowania miodu z mniszka lekarskiego. Jest on potocznie nazywany mleczem, rozpoznawany przez  każde dziecko. Natomiast w medycynie ludowej znany jest od wieków. Wspólne zrobienie miodu pozwoliło poznać cenne właściwości lecznicze tej rośliny. Uważamy, że tak przygotowane przez dzieci i rodziców miody będą służyły jako domowe lekarstwa na wiele dolegliwości.

          • Dzień Różnorodności Biologicznej -warsztaty ekologiczne na Stacji Badawczej Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN w Mikołajkach

          • W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Różnorodności Biologicznej uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach ekologicznych pt. „Owady łąk i lasów Puszczy Piskiej”. Obejmowały one bardzo interesującą prelekcję , zajęcia terenowe i laboratoryjne. Najciekawsze okazały się zajęcia na łące, gdzie uczniowie mieli za zadanie łapać przy użyciu otrzymanych przyrządów rożne owady. Następnie oglądały je pod mikroskopem w sali Interaktywnego Centrum Edukacji Ekologicznej. Poprzez udział w warsztatach uczniowie poznali różnorodność biologiczną łąki. Była to niezwykła lekcja przyrody.

          • Światowy Dzień Pszczół

          • Światowy Dzień Pszczół obchodzony jest co roku 20 maja. Z tej okazji w naszej szkole przeprowadzone zostały działania, których celem było budzenie świadomości u dzieci o pożyteczności pszczół. Dzieci dowiedziały się, jakie znaczenie ma praca pszczół dla świata przyrody, poznały etapy powstawania miodu i pracę pszczelarza oraz obserwowały życie toczące się na łące. Z wielkim zaangażowaniem wykonały pracę plastyczną i techniczną z pszczołą w roli głównej.