Aktualności

          • Realizacja projektów

          • W roku szkolnym 2019\20 odział przedszkolny wraz z biblioteką szkolną realizowały ogólnopolskie programy „Mały miś w świecie wielkiej literatury” oraz „Magiczna moc bajek” . W ciągu roku szkolnego podjęto szereg działań.

             Głównymi celem programu było zachęcanie dorosłych do głośnego czytania dzieciom - uświadomienie roli czytelnictwa w życiu dziecka, wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych tworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczycieli. Ważnym aspektem również stało się wprowadzenie dziecka w świat literatury.

          • ZASADY ZDALNEGO NAUCZANIA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W HEJDYKU

          • Drodzy Uczniowie i Rodzice!

                        W związku z czasowym ograniczeniem działalności szkół związanym z przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID -19,  Minister Edukacji Narodowej ogłosił w piątek 20 marca 2020r. przedłużenie zamknięcia szkół do Świąt Wielkanocnych i rozpoczęcie przez szkoły od dnia 25 marca 2020r. nauczania zdalnego.

             Jest to nowa forma pracy dla nas wszystkich, tzn. nauczycieli oraz uczniów i rodziców. Wszyscy się jej uczymy. W tej wyjątkowej sytuacji proszę wszystkich o zrozumienie, otwartość i troskę o jak najlepszą komunikację.

            1. SPOSOBY  REALIZOWANIA  NAUCZANIA  ZDALNEGO
                        W nauczaniu wykorzystana będzie komunikacja poprzez platformę LIBRUS – dziennik elektroniczny, oraz inne komunikatory, grupy społecznościowe, pocztę elektroniczną, platformy edukacyjne oraz stronę internetową szkoły. W przypadku braku możliwości dostępu do platformy lub internetu materiały edukacyjne przekazane zostaną uczniom w wersji papierowej.

            RODZICE UCZNIÓW KLAS I-III- nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, wychowania przedszkolnego oraz nauczyciele realizujący zajęcia indywidualne z uczniami  z niepełnosprawnością intelektualną będą przekazywać Państwu materiały edukacyjne zgodne z ustalonym zakresem realizowanych treści nauczania oraz uwzględniające specjalne potrzeby edukacyjne uczniów. Poinformują też Państwa o możliwych sposobach i formach ich realizacji przez dziecko w domu.

            Przekazywanie materiałów odbywać się będzie codziennie w godzinach od 8:00 -11:00. Nauczyciele zapewniają też każdemu uczniowi i rodzicom możliwość konsultacji. Informację o formie i terminach tych konsultacji otrzymacie Państwo od nauczycieli uczących poprzez e-dziennik. 

            UCZNIOWIE  I  RODZICE  KLAS  IV-VIII – nauczyciele przedmiotów realizować będą zajęcia bezpośrednio z uczniami z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość,  w szczególności poprzez wykorzystanie: materiałów wskazanych i przygotowanych przez nauczyciela, materiałów i funkcjonalności Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej epodreczniki.pl, ponadto uczniowie w ramach pracy własnej mogą korzystać z materiałów dostępnych na stronach  Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych, materiałów prezentowanych w programach publicznej telewizji    i radiofonii i wielu innych. Informacje o źródłach uczniowie będą otrzymywali na bieżąco.

             

            2. TYGODNIOWY  PLAN  ZAJĘĆ  LEKCYJNYCH
            Zajęcia odbywać się będą zgodnie z tygodniowym planem lekcji.
            3. OCENIANIE
            Wszyscy nauczyciele zobowiązani są do monitorowania postępów uczniów oraz weryfikacji wiedzy i umiejętności, w tym również informowania uczniów i rodziców o postępach ucznia w nauce, a także uzyskanych przez niego ocenach. Praca uczniów w trakcie zajęć będzie oceniana. Ocenianiu podlegają zadania domowe przesłane przez ucznia w wyznaczonym terminie, zlecone przez nauczyciela czynności i prace (np. zdjęcie pracy plastycznej) przesłane we wskazany przez nauczyciela sposób.
            4. PEDAGOG
            Pedagog, logopeda i  bibliotekarz  w e-dzienniku w zakładce NAUCZANIE ZDALNE  prowadzą zakładkę z poradami, ćwiczeniami, grami i zabawami relaksacyjnymi itp. wspierającymi proces edukacyjny uczniów,  a także przypominają o zasadach bezpieczeństwa w sieci i higieny pracy uczniów. Pedagog  będzie również do dyspozycji uczniów i rodziców w ramach konsultacji.

            W razie jakichkolwiek problemów technicznych w korzystaniu z platformy, pomocy i konsultacji udzielają  panie  Ewa Stachelek i Małgorzata Ruszczyk, a w sprawach organizacyjnych i innych dyrektor szkoły - Grażyna Bałdyga, tel. 530 530 028.
             

            Wierzę, że dzięki Państwa pomocy i wsparciu jesteśmy w stanie poprowadzić zdalne  nauczanie sprawnie i efektywnie.

            Z poważaniem
            Grażyna Bałdyga,
            dyrektor szkoły

        • Podsumowanie regionalnego konkursu  przyrodniczo –plastycznego „Mój lapbook”
          • Podsumowanie regionalnego konkursu przyrodniczo –plastycznego „Mój lapbook”

          • W dniu 4.03.2020 r odbyło się w naszej szkole podsumowanie konkursu przyrodniczo –plastycznego „Mój lapbook”, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa w Hejdyku   we współpracy z Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie – Olsztyńskim Centrum Edukacji Ekologicznej. Swoją obecnością zaszczycili nas nauczyciele   i uczniowie z różnych szkół, przedstawiciel koła łowieckiego Henryk Bałdyga oraz Pani Alicja Szarzyńska- kierownik Olszyńskiego Centrum Ekologicznego w Olsztynie.                  Konkurs skierowany był do uczniów szkoły podstawowej z powiatów: mrągowskiego, piskiego i szczycieńskiego. Nadesłano  łącznie 57 prac z 15 placówek oświatowych, w tym:                  

            - kategoria klas II-IV  (12 prac)                                                                                                    

            - kategoria klas V-VIII  (45 prace)                                                                                   

            Nagrodzeni:

            kategoria klas II-IV

            I miejsce :

            – Michalina Rynkiewicz – klasa III d – Szkoła Podstawowa nr 1 w Mrągowie

            – Nikol Żebrowska– klasa III g – Szkoła Podstawowa nr 1 w Mrągowie

            II miejsce:

            – Piotr Kamiński – klasa III – Szkoła Podstawowa w Kosewie

             III miejsce:

            – Maria Paprota – klasa IV – Szkoła Podstawowa  w Snopkach

            kategoria klas V-VIII

            I miejsce :

            – Maja Ostrowska – klasa VIa – Szkoła Podstawowa im.Tadeusza Kościuszki w Białej Piskiej

            – Alicja Maciuk– klasa VIa – Szkoła Podstawowa im.Tadeusza Kościuszki w Białej Piskiej

             II miejsce:

            – Gabriela Bednarska – klasa V – Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Trzonkach

            – Maria Padiasek– klasa VIII – Szkoła Podstawowa w Hejdyku

            – Izabela Małż– klasa V – Szkoła Podstawowa w Hejdyku

             

             III miejsce:

            – Gaja Masal – klasa VIb – Szkoła Podstawowa im. Karola Wojtyły w Pieckach

            – Antonina Banach– klasa VII – Szkoła Podstawowa im. Ireny Sendlerowej w Warpunach

            – Olaf Pietruszka– klasa V– Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Trzonkach

            IV miejsce:

            – Kryspin Kutyłowski – klasa VI – Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Trzonkach

            – Agata Sobolewska– klasa V– Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Trzonkach

            – Dominik Nosek – klasa VI– Szkoła Podstawowa w Hejdyku

            – Klaudia Bednarczyk – klasa VI – Szkoła Podstawowa im. K. I. Gałczyńskiego w Lipowcu

             

             Dziękujemy sponsorom:

            - Olsztyńskiemu Centrum Edukacji Ekologicznej w Olsztynie,

            - Kołu Łowieckiemu nr 22  „DARZBÓR” w Warszawie,

            -  Nadleśnictwu Maskulińskiemu w Rucianem Nidzie.

             

          • Szanowni Rodzice!

          • W związku koniecznością zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa w kraju Minister Edukacji Narodowej podjął decyzję o zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

            Decyzja o zamknięciu szkół obowiązuje od poniedziałku tj. 16.03.2020r. do środy 25.03.2020r. , ale już od jutra prosimy,  żeby wszyscy Ci, którzy mogą powstrzymać się od wysyłania dzieci do szkoły, zatrzymali je w domu.

            W czwartek i piątek (12-13.03.2020r.) zajęcia dydaktyczne również będą zawieszone.  Zagwarantujemy opiekę potrzebującym uczniom, których rodzice w tych dniach nie będą     w stanie zorganizować opieki.

            Szanowni Państwo, zwracam się z prośbą o odpowiedzialne zachowanie i nieprzysyłanie        w dniach 12-13 marca dzieci z objawami infekcji lub dzieci, które mogły mieć kontakt               z chorymi lub osobami powracającymi z terenów zagrożonych koronawirusem.

            Rodzicom dzieci do 8 lat przysługuje zasiłek opiekuńczy do 14 dni.

            Proszę śledzić na bieżąco komunikaty w dzienniku elektronicznym i na stronie internetowej szkoły oraz serwisach Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Ministerstwa Edukacji Narodowej         i Głównego Inspektora Sanitarnego.

            Grażyna Bałdyga
            Dyrektor Szkoły Podstawowej w Hejdyku.

        • Wizyta przedstawicieli Powiatowej Komendy Policji w Piszu.
          • Wizyta przedstawicieli Powiatowej Komendy Policji w Piszu.

          • 26 lutego w naszej szkole zjawili się zaproszeni goście - przedstawiciele Powiatowej Komendy Policji w Piszu. Policjanci przeprowadzili zajęcia edukacyjne dla uczniów klas 0-III, w czasie których przedstawili dzieciom swoją pracę, opowiadali, czym zajmują się na co dzień. Zwrócili uwagę uczniów na podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drodze,  jak bezpiecznie dotrzeć do szkoły i jak ważne są elementy odblaskowe dla pieszego.  Przypomnieli  również numery alarmowe, z których należy korzystać w sytuacji zagrożenia. Jednak największym zainteresowaniem cieszyła się możliwość przymierzenia policyjnego wyposażenia.

            Na zakończenie każde dziecko otrzymało dyplom z odciśniętą dłonią. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań.

        • SZKOLNA MASKARADA
          • SZKOLNA MASKARADA

          • Karnawał to  zabawy, maskarady i wielkie bale. To czas przepełniony muzyką i tańcem. 
            W czwartek, 13 lutego  w naszej szkole również odbyła się zabawa karnawałowa. 
            Tego dnia szkolny korytarz zamienił się w salę balową.  Uczniowie z gwiazdorskim wdziękiem prezentowali swoje stroje nawiązujące do bohaterów kultowych bajek i filmów. Wspaniała muzyka płynąca z głośników inspirowała  do szalonej zabawy.  Dźwięki znanych przebojów  wprowadziły wszystkich w wesoły nastrój.  Maskarada zakończyła się wybraniem królowej i króla balu. Zostali nimi uczniowie klasy VIII – Łucja Jędrzejczyk i Dawid Wiśniewski. Niemal wszyscy uczestnicy zabawy wykazali się niezwykłą inwencją twórczą i pomysłowością, malując twarze i przygotowując ciekawe stroje karnawałowe. 
            Chociaż tańce odbywały się tylko podczas przerw między lekcjami, to miłośnicy tańca  spędzili ten czas miło i aktywnie.

            Zabawa zakończyła się wraz z końcem ostatniej przerwy.

        • Dzień Babci i Dziadka
          • Dzień Babci i Dziadka

          • „Dziś dla babci słońce mamy i całuski dla dziadziusia,
            Dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiewa wnusia”
             

            17 stycznia 2020 roku sala gimnastyczna w naszej szkole wyglądała wyjątkowo pięknie. Wspaniała dekoracja nawiązywała do kultury kurpiowskiej. Była drewniana chatka, kolorowe malwy i barwny kogut na płocie. A wszystko to dla kochanych gości – babć  i dziadków, którzy licznie przybyli na uroczystość zorganizowaną z okazji ich święta. Na wstępie p. dyrektor przywitała ciepłymi słowami wszystkich przemiłych gości i złożyła im serdeczne życzenia. Następnie scenę przejęli młodsi  i starsi uczniowie, by w odświętnych strojach zaprezentować  bogaty program słowno-muzyczny oraz taneczny. Szanowni goście  z radością podziwiali swoje wnuczki i wnuków oraz ze wzruszeniem odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem.  Tę piękną uroczystość uświetniły również  zabawna scenka

            i gadka kurpiowska w wykonaniu  mam. Na koniec dzieci obdarowały swoich ukochanych dziadków drobnymi upominkami. Spotkanie minęło w miłej i serdecznej atmosferze przy pysznym cieście, herbatce i kawie. Zadowolone twarze babć i dziadków  świadczyły o tym, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone z wnukami.
            Serdecznie dziękujemy mamom za pomoc w przygotowaniach do uroczystości, a babciom i dziadkom za przybycie i poświęcony czas.

        • ZABAWA CHOINKOWA
          • ZABAWA CHOINKOWA

          • 10 stycznia 2020 roku uczniowie naszej szkoły brali udział w zabawie noworocznej. W sali gimnastycznej oprócz uczniów i nauczycieli bawili się również rodzice oraz maluchy, które jeszcze nie uczęszczają do szkoły. Imprezę prowadziły dwie panie animatorki, które przy dźwiękach wesołej muzyki porwały wszystkich do tańca i wspólnych zabaw. Punktem kulminacyjnym było przybycie, oczekiwanego przede wszystkim przez najmłodszych, Mikołaja z  workiem pełnym prezentów. Choinka szkolna, która na stałe wpisała się w szkolny kalendarz imprez i uroczystości, była niezwykłym przeżyciem dla wszystkich uczestników.

             

            Składamy serdeczne podziękowania Rodzicom za tak liczne przybycie oraz za pomoc
            w przygotowaniach i organizacji choinki.

             

             

             

             

        • Wigilia w szkole
          • Wigilia w szkole

          •  

            20 grudnia 2019 r. o godzinie 11.30 w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyło się spotkanie wigilijne, w którym uczestniczyła cała społeczność szkolna. Na początku p. dyrektor powitała serdecznie wszystkich zebranych, złożyła ciepłe życzenia świąteczne i noworoczne oraz podzieliła się opłatkiem z gospodarzami klas. Następnie na scenie pojawili się uczniowie klas IV-VI, by przedstawić biblijne wydarzenia związane z narodzinami Pana Jezusa. W tym niezwykłym dniu nie zabrakło również wspólnego śpiewu wspaniałych kolęd. Można było też poczuć niemal rodzinną atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

             

             

        • BEZPIECZNE FERIE –SPOTKANIE ZE STRAŻAKIEM
          • BEZPIECZNE FERIE –SPOTKANIE ZE STRAŻAKIEM

          • W czwartek, 19 grudnia 2019 roku, gościliśmy w naszej szkole ogniomistrza- p. Adama Podsiada, z Państwowej Straży Pożarnej w Piszu. Celem jego wizyty było przeprowadzenie pogadanki na temat przestrzegania zasad  bezpieczeństwa przeciwpożarowego w okresie świątecznym oraz podczas ferii zimowych. Gość przypomniał również o  groźnym czadzie oraz jak zachować się w sytuacji zagrożenia. Wiedza przekazana uczniom z pewnością jest bardzo ważna, gdyż może przyczynić się do uratowania ludzkiego życia.
            Bardzo dziękujemy p. Adamowi Podsiadowi za poświęcony czas i udzielenie cennych informacji.

             

        • X SZKOLNY KONKURS RECYTACJI PROZY ROZWIĄZUJEMY JĘZYKI
          • X SZKOLNY KONKURS RECYTACJI PROZY ROZWIĄZUJEMY JĘZYKI

          • 12 grudnia 2019 roku już po raz 10. odbył się w naszej szkole  konkurs recytacji prozy Rozwiązujemy języki. Do udziału w konkursie zgłosiło się 25 uczniów z klas I-VIII. Recytatorzy prezentowali wybrane przez siebie fragmenty prozy o różnej tematyce.  Konkurs podzielony był na trzy kategorie wiekowe: klasy I-IV, V-VI, VII-VIII. Poziom, jaki zaprezentowali wszyscy uczestnicy, był bardzo wysoki. Podczas recytacji liczyły się wartość artystyczna i interpretacja utworu oraz kultura słowa. Ważny był również ogólny wyraz artystyczny. Młodych artystów oceniała komisja w składzie: p. G.Bałdyga, p. J.Knyżewski i ks. R.Elert.  Po wysłuchaniu wszystkich utworów zaprezentowanych przez uczestników szkolnego konkursu recytatorskiego komisja przyznała następujące miejsca:

            Klasy I-IV

            1. Weronika Sawicka-kl.IV
            2. Łucja Nietupska-kl.II
            3. Nikodem Jędrzejczyk-kl.IV

            Klasy V-VI

                    1.Wanessa Dąbkowska – kl.VI
                    2.Dominik Nosek – kl. VI
                    3.Klaudia Sadłowska- kl. V, Zuzanna Duda – kl.VI
                      wyróżnienie – Julian Ruszczyk – kl. V

            Klasy VII-VIII

                    1.Julia Bastek – kl.VIII
                    2.Maria Padiasek – kl. VIII
                    3.Łucja Jędrzejczyk - kl.VIII

            Wszyscy zwycięzcy  otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.

            Serdecznie  gratulujemy  i życzymy dalszych sukcesów!

            Drodzy Uczniowie, pamiętajcie, że recytacja ćwiczy pamięć, wzbogaca język  i uczy poprawnej wymowy.  Wystąpienie na scenie przed publicznością jest zaś wspaniałą okazją  do przezwyciężania swoich słabości, radzenia sobie ze stresem i prezentacji swoich talentów.  Zatem zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w kolejnym szkolnym konkursie, tym razem recytacji wierszy - Niech słowa się niosą…, który odbędzie się wiosną.

        • Podsumowanie kampanii  „Elektroodpady- właściwe postępowanie”.
          • Podsumowanie kampanii „Elektroodpady- właściwe postępowanie”.

          • Dnia 6 grudnia 2019 r w szkole odbyła się gala podsumowująca kampanię o elektroodpadach. To przedsięwzięcie zostało przeprowadzone w związku z realizacją w szkole ogólnopolskiego programu  ,,Moje miasto bez elektrośmieci”.

            W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele ElektroEko z Warszawy, władz lokalnych, nadleśnictw, uczniowie, nauczyciele, rodzice. Następnie uczniowie zaprezentowali program artystyczny o tematyce ekologicznej. Były również piękne przesłania do ludzi o dbałość naszej planety oraz śpiewy i tańce najmłodszych uczniów. Dużo radości wzbudziła „Gatka kurpsiowska” w wykonaniu uczniów kl VIII na temat elektroodpadów. Następnie nauczycielka Pani Małgorzata Ruszczyk – szkolny koordynator programu przedstawiła prezentację multimedialną z realizacji działań w ramach prowadzonej kampanii. Końcowym efektem była zbiórka elektroodpadów z wynikiem 9 ton70 kg.

            Podsumowane zostały zbiórki od początku udziału w programie ( od 2013 r). Przez 7 lat szkoła w Hejdyku zebrała 70 ton 269 kg elektrośmieci.

            Bardzo ważnym gościem gali była Pani Anna Podsiadło- koordynator ogólnopolskiego programu ,,Moje miasto bez elektrośmieci” z Warszawy, która reprezentowała firmę ElektroEko. Podczas tej uroczystości wręczyła nagrody dla szkoły uzyskane za zbiórkę elektrośmieci. Były to pomoce dydaktyczne: laptop, drukarka, mapy, plansze i różne pomoce do matematyki, fizyki, geografii , historii, biologii( wartość ok. 10000zł).

            Pani Ania podziękowała za ogromny wkład w realizację programu i pogratulowała wyników podsumowując, że Szkoła w Hejdyku należy do liderów w Polsce.  Na zakończenie gali uczniowie wręczyli gościom upominki  w postaci własnoręcznie wykonanych ozdób  z żarówek.

            Znalezienie się wśród liderów zbiórki elektrośmieci w Polsce to powód do dumy dla naszej szkoły. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że uczniowie, rodzice, nauczyciele i mieszkańcy wsi zaangażowali się w zbiórkę elektrośmieci. Wszystkim, którzy przyczynili się do efektów naszej akcji bardzo serdecznie dziękujemy. Szkolny projekt kampanii o elektroodpaach koordynowały  nauczycielki : MałgorzataRuszczyk i Ewa Stachelek.

             

        • ŻYWA LEKCJA HISTORII
          • ŻYWA LEKCJA HISTORII

          •          29 listopada 2019 roku odbyła się w naszej szkole kolejna „żywa” lekcja historii. Drugi raz odwiedził nas pan Jacek Ordowski, który swoją barwną opowieścią przeniósł słuchaczy do czasu II wojny światowej. Uczniowie klas IV – VIII poznali wiele ciekawych faktów z historii Polski: okoliczności agresji na Polskę, przebieg kampanii wrześniowej z najważniejszymi bitwami i wydarzeniami, m.in. obrona Westerplatte, bitwa nad Bzurą, obrona Warszawy, bitwa pod Kockiem.

                    W trakcie tej nietypowej lekcji historii uczniowie mogli przymierzać przygotowane przez prowadzących stroje i wcielać się w różne postacie, co wywołało spore emocje. Chętni uczniowie zaprezentowali żołnierskie mundury. Podczas zajęć uczniowie mogli obejrzeć także kolekcję replik broni używanych przez żołnierzy AK w czasie II wojny światowej. Uczniowie improwizowali również elementy walki.

                  Opowieść pana Jacka, mundury, broń pobudziły wyobraźnię uczestników „żywej” lekcji historii. Umówiliśmy się na kolejne spotkanie!