Aktualności
Zakończenie roku szkolnego 2019/20 w przedszkolu.
Realizacja projektów
W roku szkolnym 2019\20 odział przedszkolny wraz z biblioteką szkolną realizowały ogólnopolskie programy „Mały miś w świecie wielkiej literatury” oraz „Magiczna moc bajek” . W ciągu roku szkolnego podjęto szereg działań.
Głównymi celem programu było zachęcanie dorosłych do głośnego czytania dzieciom - uświadomienie roli czytelnictwa w życiu dziecka, wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych tworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczycieli. Ważnym aspektem również stało się wprowadzenie dziecka w świat literatury.
23
PROCEDURY
Egzamin ósmoklasisty - wyciąg z wytycznych
Wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół podstawowych–edukacja wczesnoszkolna
Szanowni Rodzice
Zarządzenie Dyrektora Szkoły
ZASADY ZDALNEGO NAUCZANIA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W HEJDYKU
Drodzy Uczniowie i Rodzice!
W związku z czasowym ograniczeniem działalności szkół związanym z przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID -19, Minister Edukacji Narodowej ogłosił w piątek 20 marca 2020r. przedłużenie zamknięcia szkół do Świąt Wielkanocnych i rozpoczęcie przez szkoły od dnia 25 marca 2020r. nauczania zdalnego.
Jest to nowa forma pracy dla nas wszystkich, tzn. nauczycieli oraz uczniów i rodziców. Wszyscy się jej uczymy. W tej wyjątkowej sytuacji proszę wszystkich o zrozumienie, otwartość i troskę o jak najlepszą komunikację.
1. SPOSOBY REALIZOWANIA NAUCZANIA ZDALNEGO
W nauczaniu wykorzystana będzie komunikacja poprzez platformę LIBRUS – dziennik elektroniczny, oraz inne komunikatory, grupy społecznościowe, pocztę elektroniczną, platformy edukacyjne oraz stronę internetową szkoły. W przypadku braku możliwości dostępu do platformy lub internetu materiały edukacyjne przekazane zostaną uczniom w wersji papierowej.RODZICE UCZNIÓW KLAS I-III- nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, wychowania przedszkolnego oraz nauczyciele realizujący zajęcia indywidualne z uczniami z niepełnosprawnością intelektualną będą przekazywać Państwu materiały edukacyjne zgodne z ustalonym zakresem realizowanych treści nauczania oraz uwzględniające specjalne potrzeby edukacyjne uczniów. Poinformują też Państwa o możliwych sposobach i formach ich realizacji przez dziecko w domu.
Przekazywanie materiałów odbywać się będzie codziennie w godzinach od 8:00 -11:00. Nauczyciele zapewniają też każdemu uczniowi i rodzicom możliwość konsultacji. Informację o formie i terminach tych konsultacji otrzymacie Państwo od nauczycieli uczących poprzez e-dziennik.
UCZNIOWIE I RODZICE KLAS IV-VIII – nauczyciele przedmiotów realizować będą zajęcia bezpośrednio z uczniami z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, w szczególności poprzez wykorzystanie: materiałów wskazanych i przygotowanych przez nauczyciela, materiałów i funkcjonalności Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej epodreczniki.pl, ponadto uczniowie w ramach pracy własnej mogą korzystać z materiałów dostępnych na stronach Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych, materiałów prezentowanych w programach publicznej telewizji i radiofonii i wielu innych. Informacje o źródłach uczniowie będą otrzymywali na bieżąco.
2. TYGODNIOWY PLAN ZAJĘĆ LEKCYJNYCH
Zajęcia odbywać się będą zgodnie z tygodniowym planem lekcji.
3. OCENIANIE
Wszyscy nauczyciele zobowiązani są do monitorowania postępów uczniów oraz weryfikacji wiedzy i umiejętności, w tym również informowania uczniów i rodziców o postępach ucznia w nauce, a także uzyskanych przez niego ocenach. Praca uczniów w trakcie zajęć będzie oceniana. Ocenianiu podlegają zadania domowe przesłane przez ucznia w wyznaczonym terminie, zlecone przez nauczyciela czynności i prace (np. zdjęcie pracy plastycznej) przesłane we wskazany przez nauczyciela sposób.
4. PEDAGOG
Pedagog, logopeda i bibliotekarz w e-dzienniku w zakładce NAUCZANIE ZDALNE prowadzą zakładkę z poradami, ćwiczeniami, grami i zabawami relaksacyjnymi itp. wspierającymi proces edukacyjny uczniów, a także przypominają o zasadach bezpieczeństwa w sieci i higieny pracy uczniów. Pedagog będzie również do dyspozycji uczniów i rodziców w ramach konsultacji.W razie jakichkolwiek problemów technicznych w korzystaniu z platformy, pomocy i konsultacji udzielają panie Ewa Stachelek i Małgorzata Ruszczyk, a w sprawach organizacyjnych i innych dyrektor szkoły - Grażyna Bałdyga, tel. 530 530 028.
Wierzę, że dzięki Państwa pomocy i wsparciu jesteśmy w stanie poprowadzić zdalne nauczanie sprawnie i efektywnie.
Z poważaniem
Grażyna Bałdyga,
dyrektor szkoły
Podsumowanie regionalnego konkursu przyrodniczo –plastycznego „Mój lapbook”
W dniu 4.03.2020 r odbyło się w naszej szkole podsumowanie konkursu przyrodniczo –plastycznego „Mój lapbook”, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa w Hejdyku we współpracy z Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie – Olsztyńskim Centrum Edukacji Ekologicznej. Swoją obecnością zaszczycili nas nauczyciele i uczniowie z różnych szkół, przedstawiciel koła łowieckiego Henryk Bałdyga oraz Pani Alicja Szarzyńska- kierownik Olszyńskiego Centrum Ekologicznego w Olsztynie. Konkurs skierowany był do uczniów szkoły podstawowej z powiatów: mrągowskiego, piskiego i szczycieńskiego. Nadesłano łącznie 57 prac z 15 placówek oświatowych, w tym:
- kategoria klas II-IV (12 prac)
- kategoria klas V-VIII (45 prace)
Nagrodzeni:
kategoria klas II-IV
I miejsce :
– Michalina Rynkiewicz – klasa III d – Szkoła Podstawowa nr 1 w Mrągowie
– Nikol Żebrowska– klasa III g – Szkoła Podstawowa nr 1 w Mrągowie
II miejsce:
– Piotr Kamiński – klasa III – Szkoła Podstawowa w Kosewie
III miejsce:
– Maria Paprota – klasa IV – Szkoła Podstawowa w Snopkach
kategoria klas V-VIII
I miejsce :
– Maja Ostrowska – klasa VIa – Szkoła Podstawowa im.Tadeusza Kościuszki w Białej Piskiej
– Alicja Maciuk– klasa VIa – Szkoła Podstawowa im.Tadeusza Kościuszki w Białej Piskiej
II miejsce:
– Gabriela Bednarska – klasa V – Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Trzonkach
– Maria Padiasek– klasa VIII – Szkoła Podstawowa w Hejdyku
– Izabela Małż– klasa V – Szkoła Podstawowa w Hejdyku
III miejsce:
– Gaja Masal – klasa VIb – Szkoła Podstawowa im. Karola Wojtyły w Pieckach
– Antonina Banach– klasa VII – Szkoła Podstawowa im. Ireny Sendlerowej w Warpunach
– Olaf Pietruszka– klasa V– Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Trzonkach
IV miejsce:
– Kryspin Kutyłowski – klasa VI – Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Trzonkach
– Agata Sobolewska– klasa V– Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Trzonkach
– Dominik Nosek – klasa VI– Szkoła Podstawowa w Hejdyku
– Klaudia Bednarczyk – klasa VI – Szkoła Podstawowa im. K. I. Gałczyńskiego w Lipowcu
Dziękujemy sponsorom:
- Olsztyńskiemu Centrum Edukacji Ekologicznej w Olsztynie,
- Kołu Łowieckiemu nr 22 „DARZBÓR” w Warszawie,
- Nadleśnictwu Maskulińskiemu w Rucianem Nidzie.
19
Szanowni Rodzice!
W związku koniecznością zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa w kraju Minister Edukacji Narodowej podjął decyzję o zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
Decyzja o zamknięciu szkół obowiązuje od poniedziałku tj. 16.03.2020r. do środy 25.03.2020r. , ale już od jutra prosimy, żeby wszyscy Ci, którzy mogą powstrzymać się od wysyłania dzieci do szkoły, zatrzymali je w domu.
W czwartek i piątek (12-13.03.2020r.) zajęcia dydaktyczne również będą zawieszone. Zagwarantujemy opiekę potrzebującym uczniom, których rodzice w tych dniach nie będą w stanie zorganizować opieki.Szanowni Państwo, zwracam się z prośbą o odpowiedzialne zachowanie i nieprzysyłanie w dniach 12-13 marca dzieci z objawami infekcji lub dzieci, które mogły mieć kontakt z chorymi lub osobami powracającymi z terenów zagrożonych koronawirusem.
Rodzicom dzieci do 8 lat przysługuje zasiłek opiekuńczy do 14 dni.
Proszę śledzić na bieżąco komunikaty w dzienniku elektronicznym i na stronie internetowej szkoły oraz serwisach Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego.
Grażyna Bałdyga
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Hejdyku.
Koronawirus
Wizyta przedstawicieli Powiatowej Komendy Policji w Piszu.
26 lutego w naszej szkole zjawili się zaproszeni goście - przedstawiciele Powiatowej Komendy Policji w Piszu. Policjanci przeprowadzili zajęcia edukacyjne dla uczniów klas 0-III, w czasie których przedstawili dzieciom swoją pracę, opowiadali, czym zajmują się na co dzień. Zwrócili uwagę uczniów na podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, jak bezpiecznie dotrzeć do szkoły i jak ważne są elementy odblaskowe dla pieszego. Przypomnieli również numery alarmowe, z których należy korzystać w sytuacji zagrożenia. Jednak największym zainteresowaniem cieszyła się możliwość przymierzenia policyjnego wyposażenia.
Na zakończenie każde dziecko otrzymało dyplom z odciśniętą dłonią. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań.
6
SZKOLNA MASKARADA
Karnawał to zabawy, maskarady i wielkie bale. To czas przepełniony muzyką i tańcem.
W czwartek, 13 lutego w naszej szkole również odbyła się zabawa karnawałowa.
Tego dnia szkolny korytarz zamienił się w salę balową. Uczniowie z gwiazdorskim wdziękiem prezentowali swoje stroje nawiązujące do bohaterów kultowych bajek i filmów. Wspaniała muzyka płynąca z głośników inspirowała do szalonej zabawy. Dźwięki znanych przebojów wprowadziły wszystkich w wesoły nastrój. Maskarada zakończyła się wybraniem królowej i króla balu. Zostali nimi uczniowie klasy VIII – Łucja Jędrzejczyk i Dawid Wiśniewski. Niemal wszyscy uczestnicy zabawy wykazali się niezwykłą inwencją twórczą i pomysłowością, malując twarze i przygotowując ciekawe stroje karnawałowe.
Chociaż tańce odbywały się tylko podczas przerw między lekcjami, to miłośnicy tańca spędzili ten czas miło i aktywnie.Zabawa zakończyła się wraz z końcem ostatniej przerwy.
16
Dzień Babci i Dziadka
„Dziś dla babci słońce mamy i całuski dla dziadziusia,
Dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiewa wnusia”
17 stycznia 2020 roku sala gimnastyczna w naszej szkole wyglądała wyjątkowo pięknie. Wspaniała dekoracja nawiązywała do kultury kurpiowskiej. Była drewniana chatka, kolorowe malwy i barwny kogut na płocie. A wszystko to dla kochanych gości – babć i dziadków, którzy licznie przybyli na uroczystość zorganizowaną z okazji ich święta. Na wstępie p. dyrektor przywitała ciepłymi słowami wszystkich przemiłych gości i złożyła im serdeczne życzenia. Następnie scenę przejęli młodsi i starsi uczniowie, by w odświętnych strojach zaprezentować bogaty program słowno-muzyczny oraz taneczny. Szanowni goście z radością podziwiali swoje wnuczki i wnuków oraz ze wzruszeniem odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem. Tę piękną uroczystość uświetniły również zabawna scenka
i gadka kurpiowska w wykonaniu mam. Na koniec dzieci obdarowały swoich ukochanych dziadków drobnymi upominkami. Spotkanie minęło w miłej i serdecznej atmosferze przy pysznym cieście, herbatce i kawie. Zadowolone twarze babć i dziadków świadczyły o tym, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone z wnukami.
Serdecznie dziękujemy mamom za pomoc w przygotowaniach do uroczystości, a babciom i dziadkom za przybycie i poświęcony czas.11
ZABAWA CHOINKOWA
10 stycznia 2020 roku uczniowie naszej szkoły brali udział w zabawie noworocznej. W sali gimnastycznej oprócz uczniów i nauczycieli bawili się również rodzice oraz maluchy, które jeszcze nie uczęszczają do szkoły. Imprezę prowadziły dwie panie animatorki, które przy dźwiękach wesołej muzyki porwały wszystkich do tańca i wspólnych zabaw. Punktem kulminacyjnym było przybycie, oczekiwanego przede wszystkim przez najmłodszych, Mikołaja z workiem pełnym prezentów. Choinka szkolna, która na stałe wpisała się w szkolny kalendarz imprez i uroczystości, była niezwykłym przeżyciem dla wszystkich uczestników.
Składamy serdeczne podziękowania Rodzicom za tak liczne przybycie oraz za pomoc
w przygotowaniach i organizacji choinki.4
Wigilia w szkole
20 grudnia 2019 r. o godzinie 11.30 w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyło się spotkanie wigilijne, w którym uczestniczyła cała społeczność szkolna. Na początku p. dyrektor powitała serdecznie wszystkich zebranych, złożyła ciepłe życzenia świąteczne i noworoczne oraz podzieliła się opłatkiem z gospodarzami klas. Następnie na scenie pojawili się uczniowie klas IV-VI, by przedstawić biblijne wydarzenia związane z narodzinami Pana Jezusa. W tym niezwykłym dniu nie zabrakło również wspólnego śpiewu wspaniałych kolęd. Można było też poczuć niemal rodzinną atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.
3
BEZPIECZNE FERIE –SPOTKANIE ZE STRAŻAKIEM
W czwartek, 19 grudnia 2019 roku, gościliśmy w naszej szkole ogniomistrza- p. Adama Podsiada, z Państwowej Straży Pożarnej w Piszu. Celem jego wizyty było przeprowadzenie pogadanki na temat przestrzegania zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego w okresie świątecznym oraz podczas ferii zimowych. Gość przypomniał również o groźnym czadzie oraz jak zachować się w sytuacji zagrożenia. Wiedza przekazana uczniom z pewnością jest bardzo ważna, gdyż może przyczynić się do uratowania ludzkiego życia.
Bardzo dziękujemy p. Adamowi Podsiadowi za poświęcony czas i udzielenie cennych informacji.
X SZKOLNY KONKURS RECYTACJI PROZY ROZWIĄZUJEMY JĘZYKI
12 grudnia 2019 roku już po raz 10. odbył się w naszej szkole konkurs recytacji prozy Rozwiązujemy języki. Do udziału w konkursie zgłosiło się 25 uczniów z klas I-VIII. Recytatorzy prezentowali wybrane przez siebie fragmenty prozy o różnej tematyce. Konkurs podzielony był na trzy kategorie wiekowe: klasy I-IV, V-VI, VII-VIII. Poziom, jaki zaprezentowali wszyscy uczestnicy, był bardzo wysoki. Podczas recytacji liczyły się wartość artystyczna i interpretacja utworu oraz kultura słowa. Ważny był również ogólny wyraz artystyczny. Młodych artystów oceniała komisja w składzie: p. G.Bałdyga, p. J.Knyżewski i ks. R.Elert. Po wysłuchaniu wszystkich utworów zaprezentowanych przez uczestników szkolnego konkursu recytatorskiego komisja przyznała następujące miejsca:
Klasy I-IV
- Weronika Sawicka-kl.IV
- Łucja Nietupska-kl.II
- Nikodem Jędrzejczyk-kl.IV
Klasy V-VI
1.Wanessa Dąbkowska – kl.VI
2.Dominik Nosek – kl. VI
3.Klaudia Sadłowska- kl. V, Zuzanna Duda – kl.VI
wyróżnienie – Julian Ruszczyk – kl. VKlasy VII-VIII
1.Julia Bastek – kl.VIII
2.Maria Padiasek – kl. VIII
3.Łucja Jędrzejczyk - kl.VIIIWszyscy zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Drodzy Uczniowie, pamiętajcie, że recytacja ćwiczy pamięć, wzbogaca język i uczy poprawnej wymowy. Wystąpienie na scenie przed publicznością jest zaś wspaniałą okazją do przezwyciężania swoich słabości, radzenia sobie ze stresem i prezentacji swoich talentów. Zatem zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w kolejnym szkolnym konkursie, tym razem recytacji wierszy - Niech słowa się niosą…, który odbędzie się wiosną.
21
Podsumowanie kampanii „Elektroodpady- właściwe postępowanie”.
Dnia 6 grudnia 2019 r w szkole odbyła się gala podsumowująca kampanię o elektroodpadach. To przedsięwzięcie zostało przeprowadzone w związku z realizacją w szkole ogólnopolskiego programu ,,Moje miasto bez elektrośmieci”.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele ElektroEko z Warszawy, władz lokalnych, nadleśnictw, uczniowie, nauczyciele, rodzice. Następnie uczniowie zaprezentowali program artystyczny o tematyce ekologicznej. Były również piękne przesłania do ludzi o dbałość naszej planety oraz śpiewy i tańce najmłodszych uczniów. Dużo radości wzbudziła „Gatka kurpsiowska” w wykonaniu uczniów kl VIII na temat elektroodpadów. Następnie nauczycielka Pani Małgorzata Ruszczyk – szkolny koordynator programu przedstawiła prezentację multimedialną z realizacji działań w ramach prowadzonej kampanii. Końcowym efektem była zbiórka elektroodpadów z wynikiem 9 ton70 kg.
Podsumowane zostały zbiórki od początku udziału w programie ( od 2013 r). Przez 7 lat szkoła w Hejdyku zebrała 70 ton 269 kg elektrośmieci.
Bardzo ważnym gościem gali była Pani Anna Podsiadło- koordynator ogólnopolskiego programu ,,Moje miasto bez elektrośmieci” z Warszawy, która reprezentowała firmę ElektroEko. Podczas tej uroczystości wręczyła nagrody dla szkoły uzyskane za zbiórkę elektrośmieci. Były to pomoce dydaktyczne: laptop, drukarka, mapy, plansze i różne pomoce do matematyki, fizyki, geografii , historii, biologii( wartość ok. 10000zł).
Pani Ania podziękowała za ogromny wkład w realizację programu i pogratulowała wyników podsumowując, że Szkoła w Hejdyku należy do liderów w Polsce. Na zakończenie gali uczniowie wręczyli gościom upominki w postaci własnoręcznie wykonanych ozdób z żarówek.
Znalezienie się wśród liderów zbiórki elektrośmieci w Polsce to powód do dumy dla naszej szkoły. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że uczniowie, rodzice, nauczyciele i mieszkańcy wsi zaangażowali się w zbiórkę elektrośmieci. Wszystkim, którzy przyczynili się do efektów naszej akcji bardzo serdecznie dziękujemy. Szkolny projekt kampanii o elektroodpaach koordynowały nauczycielki : MałgorzataRuszczyk i Ewa Stachelek.
15
ŻYWA LEKCJA HISTORII
29 listopada 2019 roku odbyła się w naszej szkole kolejna „żywa” lekcja historii. Drugi raz odwiedził nas pan Jacek Ordowski, który swoją barwną opowieścią przeniósł słuchaczy do czasu II wojny światowej. Uczniowie klas IV – VIII poznali wiele ciekawych faktów z historii Polski: okoliczności agresji na Polskę, przebieg kampanii wrześniowej z najważniejszymi bitwami i wydarzeniami, m.in. obrona Westerplatte, bitwa nad Bzurą, obrona Warszawy, bitwa pod Kockiem.
W trakcie tej nietypowej lekcji historii uczniowie mogli przymierzać przygotowane przez prowadzących stroje i wcielać się w różne postacie, co wywołało spore emocje. Chętni uczniowie zaprezentowali żołnierskie mundury. Podczas zajęć uczniowie mogli obejrzeć także kolekcję replik broni używanych przez żołnierzy AK w czasie II wojny światowej. Uczniowie improwizowali również elementy walki.
Opowieść pana Jacka, mundury, broń pobudziły wyobraźnię uczestników „żywej” lekcji historii. Umówiliśmy się na kolejne spotkanie!
11
Archiwum Aktualności