Aktualności
Dzień Postaci z Bajek 2021
- 32
Dzień Dyni
- 8
#CodeWeek 9-24 października 2021 roku
Uczniowie klas I-III wzięli udział w Europejskim Tygodniu Kodowania.
15
Wycieczka do Pisza
19 października 2021 r. uczniowie klas 0-III wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Pisza. Po dotarciu na miejsce wszyscy udali się do Muzeum Ziemi Piskiej na ciekawą lekcję przyrody, gdzie szczególne wrażenie na dzieciach zrobiły spreparowane okazy ptaków i ssaków, charakterystyczne dla Warmii i Mazur. Następnym punktem programu był urząd pocztowy. Dzięki wizycie na poczcie maluchy poznały zakres usług pocztowych oraz dowiedziały się na czym polega praca listonosza. Potem nadszedł czas na radosną zabawę w „Małpim Gaju”. Dzieci biegały, wspinały się, skakały, zjeżdżały. Po tak ogromnej aktywności wszyscy udali się do restauracji na smaczną pizzę, a potem w drogę powrotną do domu. Po radosnych twarzach dzieci można wnioskować, że wycieczka była udana.
Czas planować następną…
27
ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW 2021
14 października 2021r. dzieci z klasy pierwszej zostali uroczyście włączeni do społeczności uczniów Szkoły Podstawowej w Hejdyku. Ślubowanie to bardzo piękna tradycja. Zanim to jednak nastąpiło pierwszacy musieli zaprezentować to, czego już się w szkole nauczyli. W obecności rodziców, nauczycieli i całej społeczności szkolnej kandydaci na uczniów w odświętnych strojach, w kolorowych biretach na głowach błysnęli talentem, tańcząc poloneza, recytując i śpiewając. Po prezentacji umiejętności i wiadomości przed pocztem flagowym pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, a swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom oraz nauczycielom. Symbolicznego aktu pasowania na ucznia kolorowym ołówkiem dokonała Pani Dyrektor Krystyna Kalinowska. Przybyli w licznym gronie rodzice, pamiętając o święcie dzieci, zorganizowali słodki poczęstunek.
Ten dzień na pewno na długo zostanie pierwszakom w pamięci.
22
Ogłoszenie o kwalifikacji do projektu „Granty PPGR” – sprzęt komputerowy dla dzieci z rodzin popegeerowskich.
RODZINNY KONKURS FOTOGRAFICZNY „ŻYWE OBRAZY”
AKCJA #sadziMY
Uczniowie naszej szkoły otrzymane sadzonki świerka pospolitego posadzili na swoich posesjach. Mają je pielęgnować i obserwować ich wzrost.
16
OGÓLNOPOLSKA AKCJA #sadziMY 2021
Już po raz trzeci we wszystkich nadleśnictwach Polski odbyła się akcja #SadziMY. Tak jak w poprzednim roku leśnicy rozdawali chętnym sadzonki. Inicjatorem ogólnopolskiej akcji jest prezydent Andrzej Duda. Szkoła w Hejdyku również włączyła się do tegorocznej akcji. Otrzymaliśmy z Nadleśnictwa Maskulińskiego w Rucianem Nidzie 100 szt. świerka pospolitego. Na terenie boiska szkolnego wsadziliśmy wspólnie z uczniami 20 sadzonek. Pozostałe zostały rozdane uczniom do posadzenia na swoich posesjach.
Akcja #sadziMY organizowana jest po to, żeby jednoczyć nas wszystkich wokół przyrody, bo to nasze dobro narodowe, które musimy razem chronić i pielęgnować.
14
Europejskie Dni Ptaków 2021
Jest to międzynarodowe wydarzenie świętowane w 40 krajach i corocznie organizowane w pierwszy weekend października. Szkoły mogą włączyć się nawet w poprzedzający je piątek. W tym czasie obserwatorzy z całej Europy podglądają ptaki lecące z terenów lęgowych na zimowiska. Organizatorem Europejskich Dni Ptaków jest BirdLife International - światowa federacja towarzystw ochrony ptaków, której partnerem w Polsce jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. W tym roku patronem akcji jest ptak raniuszek.
W dniu 1.10 2021 uczniowie z kl IV i VII naszej szkoły pod opieką Pani Małgorzaty włączyli się w obchody EDP. Wyposażeni w lornetki, przewodniki o ptakach wyruszyli na wycieczkę po najbliższej okolicy celem wspólnego obserwowania i liczenia ptaków. Z kolei uczniowie klasy II i III obserwowali ptaki podczas sobotnich i niedzielnych spacerów z rodzicami lub na własnym podwórkach. Najliczniej podglądanymi ptakami były: wrony, kawki, wróble, mazurki, szpaki, sroki, żurawie, sójki. Dane zostały przesłane do organizatora za pomocą Elektronicznej Karty Obserwacji.
Ponadto, Pani Małgorzata Ruszczyk i Ewa Stachelek w dniu 2.10.2021 włączyły się w świętowanie EDP poprzez udział w warsztatach terenowych ,, XI Ptasi Piknik na Mierzei Wiślanej”. Udział w tym wydarzeniu był dla uczniów ciekawą lekcją przyrody i biologii.
9
Wycieczka do Łomży
Wrażenia z wycieczki do Łomży.
( wybrane fragmenty ze sprawozdań uczniów)
- Katedra św. Michała Archanioła prezentowała się naprawdę zjawiskowo. Delikatność niektórych detali zapierała dech w piersiach. ( Wanessa )
- Spektakl „Mały Książę” w Teatrze Lalki i Aktora bardzo nam się podobał, nie było czasu na nudę. ( Iza )
- Galeria Sztuki Współczesnej i cudowne warsztaty (Zuzia)
- Park Trampolin: Świetnie się bawiliśmy. Skakaliśmy, graliśmy w siatkówkę, popisywaliśmy się skokami do basenu z gąbkami. ( Julian)
Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś pojedziemy na taką wycieczkę. ( Dominik)
4
Wizyta uczniów SP w Hejdyku w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży
Szanowna Pani Dyrektor,
z prawdziwą przyjemnością gościliśmy 7 października 2021 roku w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży grupę uczniów ze Szkoły Podstawowej w Hejdyku pod kierunkiem Pani Grażyny Bałdygi. Jestem pod wrażeniem skupienia, z jakim młodzież oglądała wystawę malarstwa Radosława Jastrzębskiego i słuchała pogadanki na temat surrealizmu. Przełożyło się to na świetne, moim zdaniem, efekty warsztatów plastycznych, w czasie których uczniowie tworzyli collages wg założeń surrealizmy. Wykazali się przy tym kreatywnością i fantazją. Byli komunikatywni i pozytywnie nastawieni do zajęć. Gratuluję Pani wychowanków, którzy, w podejściu do kultury i sztuki, mogą stanowić wzór dla innych nastolatków. Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na kolejne wizyty w naszej galerii.
Z poważaniem
Karolina Skłodowska, kierownik galerii w Łomży
XI ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w XI Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia (World Multiplication Table Day). Święto Tabliczki Mnożenia rozpoczęło się w poniedziałek 27 września 2021 roku. Została wykonana na holu szkolnym gazetka informująca o tym wydarzeniu. Kolejnym etapem były powołane patrole egzaminacyjne, które przez 3 dni podczas przerw sprawdzały znajomość tabliczki mnożenia dla chętnych uczniów klas III-VIII. Na lekcjach matematyki uczniowie zmagali się z różnymi zadaniami sprawdzającymi tabliczkę mnożenia. Odbyły się gry i zabawy z wykorzystaniem Kart Grabowskiego oraz kodowanie w klasach młodszych.
Na zakończenie obchodów tego wydarzenia w dniu 1.10.2021 odbył się egzamin pisemny. Zostały wręczone certyfikaty i tytuły Ekspertów Tabliczki Mnożenia dla uczniów, którzy pomyślnie zdali egzamin.
Gratulujemy wszystkim, którzy przyczynili się do propagowania tego święta. Cieszymy się z rozdanych tytułów Eksperta Tabliczki Mnożenia. Liczymy na równie duże zaangażowanie w przyszłym roku.
Koordynatorki akcji
Małgorzata Ruszczyk i Ewa Stachelek
27
Uczniowie z Hejdyka programują
- 54
DZIEŃ CHŁOPAKA
- 8
Dzień języków obcych
Każdego roku 26 września obchodzony jest EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH. Święto to ma przypominać nam jak ważna jest nauka języków obcych. Otwiera okno na świat i poszerza horyzonty. Z tej okazji nasi uczniowie poznali na lekcjach języka angielskiego wiele ciekawostek związanych z językami obcymi, rozwiązywali quizy oraz poznali podstawowe zwroty w różnych językach.
„With languages, you are at home anywhere” – Edmund de Waal
„Znając języki wszędzie czujesz się jak w domu”.
12
"Powrót do normalności 2021 - profilaktyczne, warsztatowo - dyskusyjne spotkania z dziećmi i młodzieżą.
- 10
,,Akcja Sprzątanie Świata – Polska 2021”
W dniu 25.09.2021 r tradycyjnie Szkoła Podstawowa w Hejdyku uczestniczyła już w XXVIII ogólnopolskiej Akcji ,,Sprzątanie Świata-Polska”. Wzięli w niej udział klasy 0-VIII oraz nauczyciele. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to ,, Myślę, więc nie śmiecę”. Trasę sprzątania skupiliśmy głównie na terenach leśnych i wsi Hejdyk. Ruszyliśmy do pracy po 2 godzinach lekcyjnych zgodnie z ustalonym harmonogramem. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwali nauczyciele ( M.Ruszczyk, E.Stachelek, S.Szmigiel, B.Wysocka, M.Kosakowska, ks. Marcin Ołów) przydzieleni do poszczególnych grup. Urząd Miejski w Piszu zaopatrzył sprzątających w rękawice i worki. Teren sprzątnięty to odcinek około 8 km lasu (po obu stronach pobocza jezdni do pasów przeciwpożarowych ) oraz remiza dla ptaków i ostoja dla dziuplaków. Najwięcej było butelek szklanych i plastikowych.
Zebrane śmieci były segregowane i zostały zabrane przez Zakład Usług Komunalnych w Piszu. Pogoda sprzyjała wykonaniu zaplanowanych działań. Na zakończenie akcji było wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek, które ufundował Urząd Miejski w Piszu.
Udział uczniów w tym wydarzeniu był praktyczną lekcją ekologii.
27
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”
Janusz Korczak
Co roku w całej Polsce 20 września przedszkolaki świętują swój dzień - Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju
i edukacji dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.
W naszym przedszkolu dzieci również obchodziły to święto. Przy wesołej muzyce tańczyły
z balonami, układały baśniowe postacie z puzzli, rysowały autoportrety, bawiły się chustą animacyjną. Dużo radości sprawiło im przebieranie się za dorosłych. Każdy maluch otrzymał medal za wzorowe zachowanie. Oczywiście nie zabrakło również słodkiej przekąski, którą przygotowali rodzice.
Życzymy wszystkim dzieciom ,aby uśmiech gościł na ich twarzach każdego dnia, nie tylko od święta.Bardzo dziękuję Rodzicom za przygotowanie poczęstunku dla przedszkolaków.
7
Niezwykły gość w przedszkolu
Archiwum Aktualności