• Ślubowanie Pierwszoklasistów
          • Ślubowanie Pierwszoklasistów

          • Uczniowie klasy pierwszej są już pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej. 14 października 2020 roku o godzinie 9.00 w naszej szkole odbyło się uroczyste „Pasowanie Pierwszoklasistów”.

            Świąteczny strój galowy uczniów, dekoracja sali, przygotowany sprzęt nagłaśniający – to wszystko po to, aby ślubowanie Pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście. Przedstawiciel klasy VII przywitał wszystkich zebranych, a szczególnie Pierwszoklasistów. Wyjątkowym gościem podczas uroczystości była Dobra Wróżka z dalekiej krainy. Niestety pojawiła się także nieproszona Zła Wróżka i wypowiedziała tajemnicze zaklęcie, zaczarowując wszystkie Pierwszaki w Przedszkolaki. W takiej sytuacji uroczystość postanowiono odwołać, lecz Dobra Wróżka znalazła radę na złe zaklęcie. Zaprosiła dzieci w podróż do Czterech Krain: Pracy, Muzyki, Mądrości i Miłości. Z każdej krainy dzieci musiały przynieść dar.

            Nie bojąc się trudów podróży, wyruszyły na spotkanie z przygodą. Wspierani przez wychowawcę, nie dały się zastraszyć Złej Wróżce. Odwiedziły Krainę Muzyki i otrzymały symbol tej krainy – klucz wiolinowy. Udowodniły, że pięknie śpiewają. W Krainie Pracy wszystkie okazały się pracowite, otrzymały symbol pracowitości - pszczółkę. W Krainie Miłości pokazały, jak bardzo kochają swoją ojczyznę. Otrzymały symbol miłości - serce. Z Krainy Mądrości dostały symbol mądrości - sowę. Udowodniły, że są gotowe do złożenia uroczystego ślubowania. Najważniejszym  momentem uroczystości było złożenie przez najmłodszych uczniów naszej szkoły przysięgi uczniowskiej. Dzieci ślubowały ,,być dobrym uczniem, dbać o honor swojej szkoły, uczyć się dobrze, służyć pomocą słabszym, słuchać nauczycieli, postawą swoją sprawiać radość wychowawcom i rodzicom, by wyrosnąć na dobrego człowieka i wzorowego Polaka.” Po ślubowaniu każdy z Pierwszaków dostąpił zaszczytu pasowania na ucznia dokonanego symbolicznym ołówkiem przez Panią Dyrektor Grażynę Bałdygę. Wszystkie dzieci były bardzo skupione i wzruszone, świetnie prezentowały się w stroju galowym oraz uczniowskich biretach. Po pasowaniu uczniowie otrzymali upominki z okazji ślubowania: dyplomy, materiały piśmiennicze, a także piękne poduszki z motywem tego święta.

            Po zakończeniu akademii Pierwszoklasiści udali się z rodzicami i nauczycielami na słodki poczęstunek przygotowany przez mamy.

              Szczególne podziękowania za przygotowanie wspaniałej uroczystości Ślubowania należą się wychowawczyni klasy I – Pani Ewie Stachelek  oraz kochanym Mamom za  smakołyki, których z pewnością  nie zabrakło Pierwszakom na stołach w tym tak ważnym dla nich dniu.
             

        • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • Nasza szkoła wzięła po raz drugi udział w X Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia (World Multiplication Table Day).  Święto Tabliczki Mnożenia rozpoczęło się w poniedziałek 28 września 2020 roku. Została wykonana na holu szkolnym gazetka informująca o tym wydarzeniu. Kolejnym etapem były powołane patrole egzaminacyjne,  które  przez 3 dni podczas przerw sprawdzały znajomość tabliczki mnożenia dla chętnych uczniów klas III-VIII. Ponadto  uczniowie  wzajemnie przepytywali się w klasach z tabliczki mnożenia. Odbyły się gry i zabawy z jej znajomości. Na  lekcjach matematyki przeprowadzone zostały konkursy, które wyłoniły Liderów  Tabliczki Mnożenia. Na kole matematycznym uczniowie poznawali możliwości wykorzystania Kart Grabowskiego do różnych gier. Z kolei uczniowie z klasy I uzupełniały karty pracy związane z tym dniem (kolorowanie według instrukcji, dorysowywanie drugiej połowy obrazka, dodawanie i odejmowanie, pokonywanie labiryntu itp.).

            Na zakończenie obchodów tego wydarzenia w dniu 2.10.2020 zostały wręczone certyfikaty i tytuły Ekspertów Tabliczki Mnożenia dla uczniów, którzy pomyślnie zdali egzamin.

            Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji. Gratulujemy wszystkim, którzy przyczynili się do propagowania tego święta, cieszymy się  z  rozdanych tytułów Eksperta Tabliczki Mnożenia.  Liczymy na równie duże zaangażowanie w przyszłym roku.

             

            Koordynatorami akcji były- Małgorzata Ruszczyk i Ewa Stachelek

             

        • Europejski Tydzień Kodowania
          • Europejski Tydzień Kodowania

          •  

            Europejski Tydzień Kodowania

            CodeWeek, czyli Europejski Tydzień  Kodowania, w tym roku odbędzie się  w dniach 10-25 października. CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa konkurują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. To największe programistyczne wydarzenie w Europie. Akcja odbywa się na terenie całej Europy i skierowana jest do  wszystkich tych, którzy są zainteresowani programowaniem lub dopiero chcą rozpocząć z nim swoją przygodę. Europejski Tydzień Kodowania to wydarzenie,  w ramach którego świętujemy kreatywność i współpracę a poprzez programowanie i inne działania związane z technologią, wprowadzamy dzieci w świat z tym związany.

            Klasa 1  pod opieką p. Ewy Stachelek uczestniczy w Code Week 2020 z programem „Uczymy Dzieci Programować”. Grupa zgłosiła i wykonała 10 zadań zasugerowanych przez koordynatorów Ogólnopolskiego Programu Uczymy Dzieci Programować. W pierwszym dniu uczniowie zaprogramowali zdrowie. Ułożyli kod, w którym kolejnymi komendami były aktywności pozytywnie wpływajace na zdrowie. W drugim dniu stworzyli zaprogramowany zespół muzyczny, który zamiast nut wykorzystał symbole graficzne, a zamiast instrumentów - kubki. Trzeciego dnia uczniowie zaprojektowali pojazd przyszłości. Oglądali też wynalazki Leonarda da Vinci przy pomocy aplikacji Puzzle AR. Następnego dnia tworzyli rysunki według kolejnych komend, potem porównywali ile mają cech wspólnych oraz jakie mają różnice.  W piątym dniu bawili się kubeczkami. Budowali wieże z kolorowych kubków. Następnie do zabawy dołączyli kostkę. Rzut kostką wskazywał, z ilu elementów powinna być zbudowana wieża. Uczniowie budowali też wieże według wzoru. Szóstego dnia dzieci tworzyły zakodowane gry planszowe. W siódmym dniu tańczyły według podanego kodu. Rozmowy o bezpieczeństwie w sieci przeprowadziły dnia ósmego. Przygotowały też plakat „Bezpieczni w sieci”. Przedostatniego dnia programu szukali powtórzeń w życiu. Dziesiątego dnia poszukiwali błędów. Stworzyli kod, który umożliwił Czerwonemu Kapturkowi dojść do domku babci. Wszystkie zajęcia były dla dzieci interesujące i z wielkim zaangażowaniem w nich uczestniczyły.

            Przed nami kolejne 10 wydarzeń.

             

        • Dzień Pustej Klasy - lekcja geografii  w kl 7
          • Dzień Pustej Klasy - lekcja geografii w kl 7

          •                W ramach obchodów Dnia Pustej Klasy zajęcia z geografii zostały przeprowadzone przez Panią Małgorzatę Ruszczyk w szkolnym ogródku geologicznym. Tego dnia  wyszliśmy poza mury naszej szkoły, aby odkrywać wartość edukacji terenowej. Posiadanie bazy przy szkole było doskonałą okazją, aby lekcja geografii odbyła się w Lapidarium. W trakcie zajęć  uczniowie poznali rodzaje skał oraz sposób ich  powstania. Dużą pomocą była  tablica ,,Skandynawskie skały w szkolnym  Lapidarium” znajdująca się w ogrodzie. Uczniowie pracowali z kartą pracy opracowaną przez nauczyciela. Szukali i wpisywali przykłady skał do danego rodzaju. Za pomocą lup porównywali wielkość minerałów w różnych skałach oraz ich barwy. Kolejnym wyzwaniem było zmierzenie obwodu 3 największych okazów.  

                   Zajęcia w ogrodzie były okazją do bliskiego kontaktu z przyrodą nieożywioną i możliwością poznawania jej piękna. Uczniowie byli zadowolenie z takiej lekcji. Stwierdzili że poza klasą też można się wiele nauczyć, doświadczyć i poznać.

        • Europejski Dzień Języków trwa w naszej szkole
          • Europejski Dzień Języków trwa w naszej szkole

          • Rozpoczął się w czwartek. Uczniowie wzięli udział w różnorodnych aktywnościach językowych: próbowali swoich sił w wymawianiu najdłuższych słów, uczyli się witać w różnych językach, poznali odgłosy zwierząt w różnych językach, rozwiązywali łamigłówki językowe, a nawet mieli okazję przedstawić swoje imię w języku migowym.  

            Uczniowie klas V-VII rozwiązywali quiz wiedzy na temat krajów europejskich na www.quizizz.com.
            Najlepsi w klasie byli:
            kl VII - Dominik Nosek
            kl VI - Krzysztof Krysiak
            kl V - Szymon Tyc

             

        • Dzień Pustej Klasy - 25 września 2020!
          • Dzień Pustej Klasy - 25 września 2020!

          •  

            Nazwa święta, zainaugurowanego w 2012 roku przez grupę londyńskich nauczycieli, doskonale oddaje jego jasny i klarowny cel: sprawić, aby klasy były puste. Zachęcić nauczycieli, by tego dnia choć jedną lekcję spędzili ze swoimi uczniami poza budynkiem szkoły. Wszystko po to, aby promować edukację terenową – prawdopodobnie najbardziej uszczęśliwiającą formę edukacji na świecie. Dzień Pustej Klasy jest wyjątkową, międzynarodową inicjatywą promującą wartość edukacji na świeżym powietrzu.

            Po raz pierwszy uczniowie klasy 1 świętowali  Dzień Pustej Klasy.  Piątek 25 września stał się dla dzieci okazją do bliskiego kontaktu z przyrodą, do jej uważnej, czułej obserwacji i beztroskiego celebrowania jej piękna. Wybrały się do przyszkolnego ogrodu, gdzie wzrokiem, słuchem,smakiem, dotykiem  poznawały otaczającą ich przyrodę. Im więcej dziecko spostrzeże za pomocą różnych zmysłów, tym lepiej będzie funkcjonowało oraz lepiej będzie rozumiało otaczający je świat. Zmysły są bazą doświadczeń.

             Uczniowie po lekcji pełnej wrażeń zadowoleni wrócili do klasy.

             

          • Europejski Dzień Języków 26 września 2020

          •  

             

             

            W ramach obchodów EDJ proponujemy  Wam:

             

            W ramach  obchodów  do 800 milionów Europejczyków z 47 państw, które w Radzie Europy reprezentowane są przez swoich  przedstawicieli,  kierowany jest apel o podejmowanie nauki większej liczby języków  i to niezależnie od wieku uczących się oraz formy kształcenia – szkolnej czy pozaszkolnej. Rada Europy w przekonaniu, że różnorodność językowa stanowi narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami, oraz  że różnorodność językowa stanowi kluczowy czynnik  bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu, podejmuje starania mające na celu promowanie wielojęzyczności na terenie całej Europy.

             

            Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września każdego roku od 2001 r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską.

             

             


             

            1.       Quiz – sprawdź swoją wiedzę!

             https://edl.ecml.at/Games/LanguageQuiz/tabid/1873/language/Default.aspx

             

            2.       Sprawdź jaki to język:

             

             https://edl.ecml.at/Games/Whichlanguageisit/tabid/3202/Default.aspx

             

            3.       Zainstaluj aplikację i baw się . Odkryj swój prawdziwy talent do języków...

            Wyzwania dostępne w tej aplikacji zachęcają użytkowników - przyszłych agentów międzynarodowych - do korzystania z wielu okazji do ćwiczeń oraz nauki o językach obcych poza szkolną klasą.

            Wybieraj spośród wielu wyzwań - od prostych i krótkich tj. "policz do 10 w trzech różnych językach w ciągu minuty", do bardziej wymagających, jak np. "razem z przyjacielem napiszcie piosenkę w innym języku".

            Jeśli spodobały ci się wyzwania i ukończyłeś ich co najmniej 10, możesz odebrać certyfikat dostępny na stronie EDL.

             

            https://play.google.com/store/apps/details?id=at.ecml.edl.challenges&pcampaignid=pcampaignidMKT-Other-global-all-co-prtnr-py-PartBadge-Mar2515-1

             

            4.       Więcej informacji, ciekawostek i gier językowych znajdziesz na oficjalnej stronie EDJO

             https://edl.ecml.at/Home/tabid/1455/language/pl-PL/Default.aspx

             

             Miłego dnia!!!

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

        • Międzynarodowy Dzień Kropki
          • Międzynarodowy Dzień Kropki

          • We wtorek 15 września, po raz pierwszy w naszej szkole, świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Historia o  Vashti – nieśmiałej dziewczynce, która nie wierzyła w swoje możliwości, poruszyła serca dzieci z klas 0-III. Uczniowie naszej szkoły postanowili, tak jak Vashti, poszukać swoich talentów. Tego dnia lekcje zamieniły się w pracownie rozwijające twórcze myślenie i kreatywność. Każdy próbował swoich sił podczas kropkowania.
            Powstały kropkowe dzieła sztuki. Kropki były na ubraniach, w zeszytach, na tablicach multimedialnych. A wszystko po to, by pokazać naszym uczniom, że w każdym z nich drzemie talent, czasem po prostu jeszcze nieodkryty.
             

          • Kurs autobusu w dniu 01.09.2020r.

          •  

            Odjazd

            - z Turośli - godz. 8.35

            - z Karpy - godz. 8.40

            - z Ciesiny - godz. 8.50

            Po zakończeniu spotkań z wychowawcami na dojeżdżających będzie czekał autobus.

          • UWAGA UCZNIOWIE!

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 odbędzie się

            01 września 2020r. o godz.9.00.

            Przy sprzyjających warunkach pogodowych uroczystość rozpocznie się na placu przed szkołą. Przy niepogodzie uczniowie każdej klasy gromadzą się na spotkaniu z wychowawcą w poszczególnych salach:

            Oddział przedszkolny – sala nr 17

            Klasa I – sala nr 18

            Klasa II-III – sala nr 19

            Klasa IV-V-VI – biblioteka

            Klasa VII-VIII- sala informatyczna

            Przypominamy o obowiązkowym stroju galowym.

          • List MEN I GIS w sprawie aplikacji ProteGo Safe

          • Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski i Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas kierują do rodziców uczniów specjalny list, w którym zachęcają do zainstalowania aplikacji ProteGo Safe. Szefowie MEN i GIS podkreślają, że narzędzie to pozwala ograniczać ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa i wspiera bezpieczny powrót dzieci do szkół.

          • ZASADY FUNKCJONOWANIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W HEJDYKU W CZASIE ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO

          • Szanowni Państwo Rodzice, Drodzy Uczniowie!

            Z nieukrywaną radością oczekujemy uczniów w progach naszej szkoły od 1 września 2020 r. Bardzo nam brakowało bezpośredniego kontaktu z naszymi wychowankami oraz Państwem!

            Sytuacja epidemiczna w kraju zmusza nas jednak do przestrzegania zasady bezpieczeństwa i postępowania zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Od właściwej profilaktyki zależy zdrowie nas wszystkich.

            W trosce o naszych uczniów i pracowników, na podstawie wytycznych MEN, GIS i MZ szkoła wdrożyła procedury postępowania i zachowania w sytuacjach szkolnych. Wszystkie zostaną umieszczone na stronie www: sphejdyk.edupage.org  oraz przekazane Państwu przez wiadomości w Librusie.

             Proszę o zapoznanie się z nimi i ścisłe przestrzeganie. Zostaną one również umieszczone do wglądu w sekretariacie.

             

            Rok szkolny 2020/2021 rozpoczynamy w formie stacjonarnej, co oznacza, że zajęcia dydaktyczno-wychowawcze i opiekuńcze w chwili obecnej będą prowadzone w budynku szkolnym i na obiektach należących do placówki.

            Zwracam się do Państwa z serdeczną prośbą, aby stosować się do poniższych zasad:

            1. Podanie wychowawcy możliwie najszybszej formy kontaktu.
            2. Rodzice do szkoły przyprowadzają dziecko zdrowe.
            3. Do szkoły może uczęszczać tylko uczeń zdrowy.
            4. Dzieci chore, zakatarzone lub z temperaturą nie będą przyjmowane.
            5. Do placówki nie będzie przyjęte dziecko, którego domownik odbywa kwarantannę. Rodzic/prawny opiekun dziecka, ma obowiązek niezwłocznie zgłosić dyrektorowi szkoły fakt odbywania przez domownika kwarantanny, jeżeli taka sytuacja zaistnieje, pod rygorem odpowiedzialności za zagrożenie bezpieczeństwa zdrowia i życia osób trzecich.
            6. Wprowadza się zakaz przynoszenia z domu zabawek i innych przedmiotów.
            7. Do odwołania wprowadza się zakaz przebywania na terenie szkoły rodziców i osób trzecich, poza korytarzem wejściowym, stanowiącym przestrzeń wspólną.
            8. Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi, dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m, dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m

            9. Opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust  i nosa, dezynfekcja rąk).

            10. W uzasadnionym podejrzeniu, że dziecko jest chore (np. temperatura wysoka) i może zarażać inne dzieci, nie będzie ono przyjęte, a rodzice zostaną poproszeni o niezwłoczny kontakt z lekarzem. Rodzic jest zobowiązany poinformować dyrektora lub nauczyciela o stanie zdrowia dziecka. W sytuacji, gdy zachorowanie ma miejsce w czasie pobytu dziecka w szkole, zostanie ono odizolowane od innych uczniów/dzieci i pracowników do czasu odbioru  przez rodzica. Szkoła zapewnia opiekę w czasie przebywania ucznia w izolacji.

            11. W szkole nie obowiązuje noszenie maseczek i rękawiczek, ale jeśli rodzic uważa  to za konieczne, nie ma przeciwwskazań.

            12. Rodzice odprowadzający oraz dzieci i młodzież przychodzą w maseczce ochronnej zasłaniającej nos oraz usta. Rodzic zobowiązany jest przed wejściem do budynku dezynfekować ręce poprzez skorzystanie z płynu dezynfekcyjnego znajdującego się w dozowniku bezdotykowym przy wejściu głównym do placówki.

            13. Uczeń do szkoły może przynieść przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mają znajdować się na ławce szkolnej ucznia. Uczeń nie może wymieniać się pomocami dydaktycznymi i przyborami z innymi kolegami oraz nie może ich pożyczać.

            14. Rodzice nie przebywają na terenie placówki dłużej niż istnieje potrzeba.

            15. Rodzic/prawny opiekun przebywający w sytuacji wyjątkowej na terenie szkoły, ma obowiązek założyć maseczkę na usta i nos oraz zdezynfekować ręce przed wejściem.

            Odbieranie dziecka ze szkoły. Powrót ucznia do domu ze szkoły.

            1. Rodzic odbierający dziecko ze szkoły/oddziału przedszkolnego powinien być wyposażony w maseczkę zasłaniającą nos i usta oraz rękawiczki. Przed wejściem do wyznaczonego obszaru, powinien użyć płynu dezynfekującego.
            2. Rodzic, oczekując na dziecko, zachowuje dystans społeczny i ogranicza do minimum kontakty z innymi rodzicami oczekującymi na odbiór dziecka.
            3. Dziecko bezpośrednio przed opuszczeniem szkoły myje ręce.
            4. Dzieci przebywające na placu zabaw lub na boisku szkolnym, przyprowadza do oczekujących rodziców nauczyciel lub upoważniony pracownik szkoły.

            Wszelkie informacje na temat dziecka rodzic może uzyskać bezpośrednio od nauczyciela,  przez kontakt mailowy lub telefoniczny z nauczycielem. 

            Podstawowym warunkiem skuteczności ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa jest rygorystyczne przestrzeganie zasad higieny osobistej. Konieczne jest również bieżące śledzenie komunikatów GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacji przesyłanych przez dyrektora szkoły lub wychowawców. Wszelkie informacje o zagrożeniu koronawirusem oraz o sposobach zapobiegania można znaleźć na stronie https://gis.gov.pl/Aktualnosci.

            Z poważaniem

            Grażyna Bałdyga,

             Dyrektor szkoły

             

             

          • Informacje

          • Trwają prace nad przygotowaniem szkoły do rozpoczęcia roku szkolnego od 1 września 2020r. z zachowaniem wytycznych GIS , MEN i MZ oraz procedur bezpieczeństwa dotycząca zapobiegania i przeciwdziałania COVID-19 wśród dzieci, rodziców i pracowników  szkoły  w trakcie prowadzonych  zajęć w Szkole Podstawowej w Hejdyku.